Wszyscy mieszkańcy Wrocławia, którzy mają do dyspozycji przysłowiowy „kawałek ziemi”, a przy okazji chcą wesprzeć działania ekologiczne w mieście, mogą zgłosić się do przedstawicieli Zarządu Zieleni Miejskiej, którzy w czwartek (11 kwietnia) będą rozdawać bezpłatne nasiona pszczelego pożytku.

Pszczoły, trzmiele, motyle, a nawet muchy i inne zapylacze są niezwykle ważne dla ekosystemów oraz ludzkiego życia z kilku powodów. Odgrywają kluczową rolę w procesie zapylania roślin. Poprzez przenoszenie pyłku z kwiatu do kwiatu, umożliwiają roślinom produkcję nasion i owoców. Trzy czwarte roślin zależy od zapylania przez zwierzęta, co czyni owady zapylające niezastąpionymi w utrzymaniu różnorodności biologicznej – wyjaśniają inicjatorzy akcji.

W ramach ekologicznych działań Zarząd Zieleni Miejskiej rozda ponad 4 tysiące saszetek z nasionami. Każda zawiera 10 g mieszanki 14 roślin, takich jak: koniczyna, facelia, kolendra, kminek, kąkol, ogórecznik, czy słonecznik. Wystarcza to na obsianie od 2 do 4 metrów kwadratowych.

Nasiona do gleby powinny trafić w maju, ale biorąc pod uwagę mocne przyśpieszenie wiosny, można je wysiać już teraz – dodaje ZZM.

Saszetki będą rozdawane w czwartek (11 kwietnia) pod Galerią Dominikańską – od strony ul. Oławskiej. Akcję zaplanowano od godziny 12:00 do 14:00 lub do wyczerpania zapasów.

 

Foto: mat. ZZM Wrocław