Renata Mauer-Różańska, mająca w CV trzy medale olimpijskie, w tym dwa złote, otrzymała tytuł Honorowego Obywatela Wrocławia. Przyznano również Nagrody Wrocławia, Nagrody Prezydenta Wrocławia, a także Złotą Odznakę Honorową Wrocławia.
To wieloletnia tradycja, że najcenniejsze miejskie wyróżnienia rokrocznie trafiają do laureatów 24 czerwca, w Święto Wrocławia. Jest to powrót do średniowiecznej tradycji obchodów dnia Świętego Jana Chrzciciela, patrona wrocławskiej katedry i jednego z dwóch – obok błogosławionego Czesława – patronów Wrocławia.
Najważniejszym punktem dnia była uroczysta Sesja Rady Miejskiej Wrocławia, organizowana w Starym Ratuszu. Właśnie podczas sesji wręczony został tytuł Honorowego Obywatela Wrocławia, a także Nagrody Wrocławia, Nagrody Prezydenta Wrocławia i Złota Odznaka Honorowa Wrocławia – wyróżnienia przyznawane przez władze miejskie osobom szczególnie zasłużonym dla stolicy Dolnego Śląska.
Tytuł Honorowego Obywatela Wrocławia – „Civitate Wratislaviensi Donatus” odebrała, za całokształt działalności na rzecz naszego miasta, Renata Mauer-Różańska, wybitna sportsmenka, dwukrotna mistrzyni olimpijska w strzelectwie, propagatorka sportu, a szczególnie ruchu olimpijskiego oraz radna Wrocławia.
– W moim przekonaniu sport powinien służyć wszechstronnemu rozwojowi człowieka, zarówno w sferze fizycznej, psychicznej jak też intelektualnej. Zapewniając w naszym mieście możliwość połączenia sportu z kulturą i edukacją, szczególnie dzieciom i młodzieży, nie tylko wspieramy ich rozwój, ale również pomagamy im realizować swoje marzenia. Właśnie o swoich sportowych marzeniach, startach w igrzyskach olimpijskich, idei fair-play, razem z olimpijczykami Dolnego Śląska opowiadamy dzieciom i młodzieży podczas wspólnych spotkań w szkołach. Władze Wrocławia, zdając sobie sprawę ze znaczenia aktywności fizycznej w zachowaniu dobrego zdrowia i kondycji fizycznej mieszkańców, podejmują decyzje dotyczące tworzenia programów sportowych, wspierania szkolenia dzieci i młodzieży, organizacji imprez, budowy oraz modernizacji obiektów. Wynikami tej przemyślanej strategii są m.in. wysokie miejsca zajmowane w polskim sporcie dzieci i młodzieży – podkreślała Złota Renia, jak ją zwykli nazywać kibice.
W przemówieniu wybitnej olimpijki pojawił się także wątek osobisty. – Ogromnie się cieszę, że we Wrocławiu znalazłam swój dom i miłość, że mam olbrzymie wsparcie ze strony męża Pawła, córki Natalki, po której przyjściu na świat zdobyłam swój pierwszy olimpijski medal i syna Mateusza. Kochani, bardzo Wam za to dziękuję. Z całego serca gratuluję wszystkim osobom nagrodzonym podczas tej uroczystej sesji Rady Miejskiej Wrocławia, a na ręce pana Bohdana Aniszczyka – jej przewodniczącego oraz pana Jacka Sutryka, prezydenta Wrocławia, składam w imieniu uhonorowanych serdeczne podziękowania – dodawała skromnie, w swoim stylu.
– Nie wyobrażałem sobie, byśmy mieli dłużej czekać z uhonorowaniem w ten sposób tak wybitnej sportsmenki i tak wartościowej osoby. To nie tylko wymarzona ambasadorka Wrocławia, ale też empatii, pracowitości i dobrych praktyk – podkreślał Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.
Od 1993 roku do dziś Rada Miejska uhonorowała tytułem Honorowego Obywatela Wrocławia 35 osób. Jako pierwszego wyróżniono prof. Alfreda Jahna, rektora Uniwersytetu Wrocławskiego w latach 1962–1968, a w poprzednim roku – Macieja Łagiewskiego, prawnika i historyka, długoletniego dyrektora Muzeum Miejskiego Wrocławia.
Ponadto, podczas uroczystości przyznano Nagrody Wrocławia:
- Annie Kraucz-Miękus, dyrektorce Fundacji Opieka i Troska, za wieloletnią działalność społeczną na rzecz wrocławian, szczególnie osób po kryzysie psychicznym;
- Tadeuszowi Pawłowskiemu – piłkarzowi i trenerowi WKS-u Śląsk Wrocław, który sięgnął z klubem po mistrzostwo Polski i krajowy puchar, a także reprezentował klub i prowadził go z ławki trenerskiej w europejskich pucharach;
- Kindze Preis – wybitnej wrocławskiej aktorce i ambasadorce Fundacji „Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci”;
- Fundacji „Promyk Słońca” – w 30. rocznicę działalności, za wielostronne wspieranie dzieci niepełnosprawnych i ich rodzin w prowadzonych przez Fundację placówkach na terenie Wrocławia;
- Fundacji Ogólnopolski Strajk Kobiet – ruchowi obywatelskiemu, który narodził się we Wrocławiu, za działalność na rzecz praw człowieka i równouprawnienia.
Nagrody Prezydenta Wrocławia, które przyznaje Prezydent Wrocławia osobom i instytucjom za ich działalność i osiągnięcia, otrzymali:
- Prof. Wojciech Witkiewicz – wybitny chirurg, a także założyciel i pierwszy Prezydent Rotary Club Wrocław – organizacji humanitarnej, której celem jest wspieranie i umacnianie ideału służby jako podstawy godnych i wartościowych przedsięwzięć. Nagroda za wieloletnią działalność dobroczynną na rzecz wrocławian, w 30. rocznicę istnienia Rotary Club we Wrocławiu.
- Krystyna Paraszkiewicz-Pater – aktorka teatralna i filmowa, pedagog, nauczyciel dyplomowany, poetka, animatorka działań teatralnych i literackich. Nagroda za działalność artystyczną i społeczną.
- Betard – firma, będąca sponsorem tytularnym żużlowej drużyny Betard Sparta Wrocław. Betard to producent prefabrykatów budowlanych, betonu i materiałów budowlanych. Nagroda za osiągnięcia w biznesie i wkład wniesiony w rozwój wrocławskiego żużla.
- Wrocławskie Towarzystwo Naukowe – nagroda za wkład wniesiony w rozwój i promocję wrocławskiej nauki, w 75. rocznicę istnienia organizacji.
- Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta we Wrocławiu – nagroda za wieloletnią działalność dobroczynną, w 40. rocznicę istnienia organizacji.
Złotą Odznakę Honorową Wrocławia „Wrocław z Wdzięcznością” – Wratislavia Grato Animo, przyznaną przez Prezydenta Wrocławia, odebrała Wanda Ziembicka-Has – dziennikarka radiowa i telewizyjna, od wielu lat zajmująca się sprawami społecznymi, pomagając ludziom wykluczonym, ubogim, niepełnosprawnym, a także samotnym i chorym.

Źródło: mat. prasowy
Polecane
Cze 3
Według nas to najlepsze lody w okolicy ZOO.🍦Porcja kosztuje 10 PLN.💸 „Przełam lody” znajdziecie przy ul. Curie-Skłodowskiej tuż za mostem Zwierzynieckim.🌉
Znacie, lubicie?🤤
#miejscawewroclawiu #lody #wroclove
Lody we Wrocławiu | lodziarnia | Wrocław | przełam lody | najlepsze lody Wrocław |
...
Cze 2
Przyszli studenci - ta rolka jest dla Was.👩🎓🧑🎓
Współpraca reklamowa z @_uniwersytet_dsw_ideis 🤝
#miejscawewroclawiu #wrocław #studenci #dswideis
...
Maj 28
W tym miejscu samodzielnie przygotujesz zupę.🍜Znacie to miejsce?🤤
Malatang | Wrocław | Panpot | restauracja | restauracja |
#miejscawewroclawiu #wrocław #wroclawskiejedzenie
...
Maj 25
To miejsce na pewno spodoba się Twoim dzieciom.🙃 Społeczne Muzeum Militarne.🤌
#miejscawewroclawiu #wrocław #militaria
...
Maj 19
Pralnia Frania.🧺
#miejscawewroclawiu #wrocław #pralnia #dolnyśląsk
...
Maj 16
Ten sklep to perełka dla poszukiwaczy porcelany, szkła, zegarów i przydatnych rzeczy do domu.❤️🔥
Sklep „Waza” znajdziecie przy placu Staszica 1 📌
#miejscawewroclawiu #wrocław #vintage
...
Maj 14
Przychodzicie, jecie, chwalicie.🤤Pozdro Miano pizza.🍕
#miejscawewroclawiu
...
Maj 10
Startuje nasza autorska gra „Miejsca we Wrocławiu - Tajne Śledztwo”.😱 Bilety do kupienia online (link w bio).🎫 Start 16 oraz 17 maja.🔥
Oznacz w komentarzu osobę, z którą wejdziesz do gry.🫡 Wybierzemy dwie pary.🙌 Wyniki: 12 maja 2026 roku, o godzinie 12:00 ⏰
#miejscawewroclawiu #wrocław #autopromocja
...
Maj 9
Przydatne informacje dla osób, które chcą odwiedzić Wrocław.💡Nie obserwuj tego profilu, bo uzależnisz się od naszych rolek.🤓🙌
#miejscawewroclawiu #wrocław #dolnyśląsk
...