Przegląd sztuki współczesnej, koncert jazzowy, potańcówka, a może przejażdżka zabytkowym tramwajem? Sprawdziliśmy, jakie darmowe atrakcje czekają na wrocławian w najbliższych dniach. Zdecydowanie warto zaplanować sobie weekend i wziąć udział w ciekawych wydarzeniach.

1. Przegląd Sztuki SURVIVAL

Przegląd Sztuki SURVIVAL – jeden z najważniejszych przeglądów sztuki współczesnej w Polsce to artystyczne przedsięwzięcie obliczone na maksimum konfrontacji z widzem, realizowane w przestrzeni publicznej poza instytucjami wystawienniczymi. Artyści wrocławskiego SURVIVALU podejmują wyzwanie miejskiej dżungli, realizując swoje projekty w miejscach porzuconych, w gmachach publicznych i na otwartych przestrzeniach. Tegoroczną lokalizacją jest Kotłownia – budynek byłej Państwowej Fabryki Wagonów Pafawag – w przeszłości jednej z największych w Europie fabryk maszyn i taboru kolejowego, obecnie przekształcana w usługowo-mieszkaniowy fragment miasta.

Gdzie: Dawny Pafawag, ul. Fabryczna 14
Kiedy: 25–29.06.2021 (piątek-niedziela), godz. 12:00-22:00

Więcej o wydarzeniu przeczytasz TUTAJ.

2. Ręki Dzieła Fest

Impreza skupiona tylko na niekomercyjnych artystach, tworzących z pasji i w pojedynczych egzemplarzach. Na stoiskach można znaleźć wyroby rękodzielnicze, takie jak biżuteria, zabawki, ubrania, torby, dodatki, kartki, ceramika, malarstwo i wiele innych unikatów.

Gdzie: skwer ulic Szewskiej i Wita Stwosza
Kiedy: 25–29.06.2021 (piątek-niedziela), godz. 12:00-20:00

3. WIELKA WROCŁAWSKA POTAŃCÓWKA WOLNOŚCI

„Spotkajmy się po wrocławsku – z uśmiechem i w radosnych nastrojach! Pokażmy światu, że uwolnieni od pandemii potrafimy się wspólnie tańczyć i cieszyć się życiem. Zapraszamy wszystkich Wrocławian w każdym wieku i na każdym poziomie tanecznego wtajemniczenia. Będzie muzyka z różnych stron świata i będą animatorzy tańca z różnych wrocławskich osiedli. Emocje gwarantowane!” – zachęcają organizatorzy wydarzenia.

Gdzie: Plac Wolności
Kiedy: 26 czerwca 2021 (sobota), godz. 18:00-22:00

4. Lato w Zajezdni

25.06.2021 (piątek) – gra terenowa „Gdzie Licho nie może…”. To wciągająca przygoda osadzona w świecie mitologii słowiańskiej z wykorzystaniem najnowszych zdobyczy techniki – oparta o technologię Action Track, dostępną w smartfonach. Start w parku Grabiszyńskim o godzinie 18:00, meta przy Centrum Historii Zajezdnia!

26.06.2021 (sobota) – „Gry podwórkowe – zdrowie, bezpieczeństwo, świadomy wrocławianin”. Najróżniejsze atrakcje dla młodszych i starszych, a także punkty w których można dowiedzieć się jak być zdrowym i jak zadbać o swój stan zdrowia. Dla dzieci nie zabraknie gier, zabaw no i oczywiście dmuchanych „fortec”.

27.06.2021 (niedziela) – startuje comiesięczny cykl Pchlich Targów. Wszelkie błyskotki, walizki, mydło i powidło znajdą się na pchlim targu przy Centrum Historii Zajezdnia. Wydarzenie odbędzie się w godz. 10:00-14:00.

Gdzie: Centrum Historii Zajezdnia, ul. Grabiszyńska 184
Kiedy: 25–29.06.2021 (piątek-niedziela)

5. Wrocławskie Linie Turystyczne

W sobotę 26 czerwca startują Wrocławskie Linie Turystyczne, czyli specjalne linie tramwajowe i autobusowe obsługiwane zabytkowym taborem, które umożliwią mieszkańcom i turystom zwiedzanie Wrocławia. W tym roku oferta Wrocławskich Linii Turystycznych zostanie poszerzona, a poza zabytkowymi tramwajami, pasażerowie będą mogli podróżować także historycznymi autobusami. Jak informuje Klub Sympatyków Transportu Miejskiego, tramwaje wyjadą na tory w każdą sobotę i niedzielę, aż do 12 września, natomiast autobusy będą jeździły w piątki i niedziele, aż do końca sierpnia.

Więcej o wydarzeniu oraz szczegółowe rozkłady dostępne TUTAJ.

6. Wrocławski Teatr Plenerowy

Spektakle na łonie natury, podczas których sceną jest trawnik, widownia zasiada na leżakach, a teatr rodzi się pomiędzy aktorami a publicznością. Tegoroczna edycja zadedykowana jest Tadeuszowi Różewiczowi, poecie i dramaturgowi, honorowemu obywatelowi Wrocławia, którego setna rocznica urodzin przypada właśnie na 2021 rok. Aby uczcić pamięć poety, sztuka która będzie odrywana przez aktorów, to dramat autorstwa Różewicza pt. „Kartoteka”.

Gdzie: Park Tarnogajski, dojazd od ul. Bogedaina
Kiedy: 27 czerwca 2021 (niedziela), rozpoczęcie o godz. 18.00

Więcej o wydarzeniu przeczytasz TUTAJ.

7. Festiwal Azjatycki w Browarze Mieszczańskim

Kilkunastu wystawców, najwyższej jakości produkty, niebanalne smaki, a wszystko to w pięknej, orientalnej oprawie. Jak zapewniają organizatorzy, uczestnicząc w wydarzeniu można przenieść się na kontynent wielkich kontrastów geograficznych i kulinarnych!

Gdzie: Browar Mieszczański Wrocław, ul. Hubska 44
Kiedy: 26-27.06.2021 (sobota-niedziela), godz. 12:00-20:00

8. wrOFFław 2021 – Festiwal wrocławskiej muzyki

wrOFFław powstał z inicjatywy ludzi zaangażowanych w animację sceny muzycznej Wrocławia – zarówno muzyków, jak i aktywnych słuchaczy, osób zajmujących się badaniem kultury. Główną ideą jest stworzenie przestrzeni do spotkania, wzajemnego inspirowania się, współpracy oraz prezentowania autorskiej twórczości. koncertom towarzyszyć będą panele dyskusyjne, czy też wykłady związane z szeroko pojętą branżą muzyczną. W tym roku pojawią się m.in. tematy dotyczące eksportu muzyki, self-managementu, kontaktu z rozgłośniami radiowymi i wizualnej sfery muzyki.

Gdzie: Czasoprzestrzeń, ul. Tramwajowa 1-3
Kiedy: 25-27.06.2021 (piątek-niedziela)

9. Jarmark świętojański

Drewniane domki ustawione na ulicach wrocławskiego Rynku, które oferują odwiedzającym artykuły przemysłowe, rękodzieło i rzemiosło, dekoracje i ozdoby, ceramika, biżuteria, mydła i kosmetyki naturalne, ręcznie szyte zabawki z naturalnych materiałów, wyroby regionalne (w tym góralskie), kubki pamiątkowe z nadrukiem, pamiątki, wyroby ze szkła, świece, metaloplastyka, galanteria, torby, odzież artystyczna. Dostępne są również artykuły spożywcze – regionalne sery i wędliny, pieczywo i wypieki, konfitury, miody, nalewki, wyroby czekoladowe i słodycze, zioła i przyprawy, kawy i herbaty, produkty naturalne i wegańskie.

Gdzie: wrocławski Rynek
Kiedy: 21 maja – 28 czerwca

10. Vertigo Summer Vibes Festival

Nowy letni festiwal muzyczny we Wrocławiu, promujący młodych artystów. Koncerty odbywają się na wrocławskich plażach miejskich od piątku do niedzieli, przez cały czerwiec. Uczestnikom wydarzeń towarzyszą nie tylko muzyczne, ale także wizualne atrakcje. Organizator festiwalu, Vertigo Jazz Club & Restaurant zachęca: „Odpoczywaj i poczuj vibes na plażach w całym mieście! Tyle słońca i vibes w całym mieście, nie widział we Wrocławiu nikt jeszcze!”.

Gdzie i kiedy:

  • piątek 25 czerwca, Przystanek Rondo, Rondo Powstańców Śląskich:
    rowerowy event – godz. 16:00
    koncert – godz. 20:00 wystąpi zespół Captain Rubble,
  • sobota 26 czerwca, Marina Kleczków, ul. Pasterska 2, godz. 20:00, wystąpi zespół Palmy,
  • niedziela 27 czerwca, Forma Płynna Beach Bar, Wybrzeże Stanisława Wyspiańskiego 20, godz. 20:00, wystąpi Senny.

Więcej o wydarzeniu przeczytasz TUTAJ.

11. Piknik Militarny

Wydarzenie organizowane w ramach Święta Wrocławia. Zwiedzanie Muzeum Militarnego z wystawami oraz mnóstwo atrakcji takich jak pojazdy, technika, militaria, stoisko promocyjne 16. Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej, obóz polowy, strzelnica pneumatyczna, gry i zabawy rekreacyjne.

Gdzie: Fort Wrocław nr 9, ul. Pełczyńska 33
Kiedy: 26-27.06.2021 (sobota-niedziela), godz. 14:00-18:00

12. Niedzielne śniadanie w Parku Andersa

Park Śniadaniowy to idealne miejsce dla miłośników porannych potraw i lokalnych produktów, dla osób, którym zależy na odkrywaniu nowych smaków i spędzeniu czasu w pięknym otoczeniu, w pozytywnej atmosferze. Każdy znajdzie coś dla siebie z listy food trucków oferujących dania śniadaniowe. Nie zabraknie również produktów na wynos, a także zimnego piwa oraz innych trunków, które będą dostępne w pobliskim Forest Barze.

Gdzie: Park Andersa, ul. Kamienna
Kiedy: niedziela 27 czerwca, godz. 9:00-16:00

13. Festyn nad Czarną Wodą

„Festyn nad Czarną Wodą” to plenerowe wydarzenie z okazji otwarcia Swojczyckiego Parku Czarna Woda i doroczne święto osiedla pod egidą Smoka Strachoty. Organizatorzy zaplanowali strefę piknikową z leżakami, która będzie miejscem do odpoczynku i sąsiedzkiej integracji. Uczestnicy festynu będą mogli wziąć udział w warsztatach  Mikrograntowych „Rewirowy Ogródek Twórczy”, czyli wspólnym sadzeniu ogródka sąsiedzkiego na zielonym terenie Rewiru Twórczego. Na miejscu odbędzie się także uroczyste otwarcie Swojczyckiego Parku Czarna Woda, przy udziale gości specjalnych oraz spacer sąsiedzki poprowadzony przez przyrodników i liderów projektu. Czas umilą koncerty i strefa gastronomiczna.

Gdzie: Swojczycki Park Czarna Woda
Kiedy: 26 czerwca 2021 (sobota), godz. 15:00-22:00

 

Foto: Marina Kleczków