Przyjazny Zespół Szkolno-Przedszkolny to nazwa nowej placówki edukacyjnej, która powstaje na wrocławskich Maślicach. Już od września 2024 roku uczyć się w niej będzie blisko 1000 dzieci. Sam budynek jest już w ponad 65% gotowy.
Przyjazny Zespół Szkolno-Przedszkolny przy ul. Białostockiej – przy ścisłej współpracy z miastem – buduje i poprowadzi inwestor prywatny. Docelowo budynek o powierzchni ok. 4200 mkw. pomieści 800 uczniów i 200 przedszkolaków. W pierwszych latach funkcjonowania placówka przyjmie 600 uczniów i 350 dzieci.
– Prace budowlane idą zgodnie z harmonogramem. Mamy ok. 50% zaawansowania całej inwestycji i ponad 65% samego budynku. Niebawem budowa osiągnie stan surowy zamknięty. A już w marcu pojawi się elewacja – mówi Damian Ostropolski, przedstawiciel inwestora. – Układ przestrzenny i funkcjonalny budynku został starannie zaprojektowany, by przebywanie w placówce było jak najbardziej komfortowe dla uczniów i nauczycieli.
Zespół Szkolno-Przedszkolny przy ul. Białostockiej będzie pierwszą szkołą niekontenerową budowaną przez inwestora prywatnego.
– We Wrocławiu od lat współpracujemy z firmami prywatnymi, które budują w naszym mieście przedszkola i szkoły. Ta współpraca przebiega bardzo pomyślnie. Jesteśmy pewni, że w przypadku tego projektu będzie tak samo – mówi Marcin Miedziński z Departamentu Edukacji. – Nowa placówka uzupełni ofertę edukacyjną na wrocławskich Maślicach, odciążając przy tym ZSP nr 12 przy ul. Suwalskiej. Będzie też dodatkową ofertą dla dzieci z Pracz Odrzańskich i Stabłowic.
Zespół Szkolno-Przedszkolny przy ul. Białostockiej będzie placówką funkcjonującą na tych samych zasadach, co inne placówki gminne. Z własnych środków wybuduje ją inwestor prywatny, a działalność będzie finansowana z dotacji miejskich.
– Cieszymy się, że na Maślicach powstaje kolejna placówka oświatowa. To bardzo potrzebna inwestycja. Jako Rada Osiedla razem z przedstawicielami rady rodziców z ZSP nr 12 mieliśmy okazję zobaczyć, jak idą pracę i naprawdę wygląda to bardzo dobrze. Teraz czekamy, kiedy zespół szkolno-przedszkolny zostanie otwarty – mówi Sławomir Czerwiński, wiceprzewodniczący Zarządu Osiedla Maślice.
Zakończenie inwestycji planowane jest na wrzesień 2024 roku.
- Dwupiętrowa placówka
Nowa dwukondygnacyjna placówka składać się będzie z części głównej oraz dwóch skrzydeł połączonych korytarzami. Na poziomie 0 zaplanowano blok sportowy oraz stołówkę z kuchnią. Z kolei na dachu położone zostaną panele fotowoltaiczne.
– W przedszkolu będzie 12 sal i dodatkowo dwa pomieszczenia do zabaw. Natomiast w szkole zaplanowaliśmy 19 klimatyzowanych klas, w tym sale lekcyjne oraz pracownie przedmiotowe. Poza tym będzie też biblioteka, świetlica, a także pomieszczenia dla nauczycieli i kadry pomocniczej – dodaje Damian Ostropolski.
- Infrastruktura sportowa i parking
Dużym atutem placówki będzie nowoczesna sala gimnastyczna (600 mkw.) oraz towarzysząca jej infrastruktura sportowa. Na zewnątrz wybudowane zostanie wielofunkcyjne boisko, gdzie uczniowie będą mogli grać w siatkówkę, koszykówkę czy piłkę nożną. Powstanie też bieżnia do biegania oraz skocznia w dal.
Przy szkole wybudowany zostanie też parking na 50 miejsc postojowych, co ma umożliwić nauczycielom, jak i rodzicom komfortowe zaparkowanie i odbiór dzieci.
W ramach inwestycji powstanie również nowa droga dojazdowa do placówki (inwestycja dwuetapowa).
- Rekrutacja
Rodzice będą mogli zapisać swoje dzieci do przedszkola oraz klas I – biorąc udział w miejskiej rekrutacji. Z kolei osoby, które będą chciały przenieść ucznia do klas starszych otrzymają szczegółowe informacje od dyrektorów ZSP nr 12 przy ul. Suwalskiej oraz ZSP przy ul. Karpnickiej.
W tym temacie planowane są dwa spotkania informacyjne z rodzicami i radami osiedli w CAL-u na Maślicach – 31 stycznia i 7 lutego.
Rodzice zainteresowani informacjami o placówce mogą kierować pytania na adres: rekrutacja@przyjaznyzsp.pl
Natomiast osoby zainteresowane pracą w szkole lub w przedszkolu na adres: biuro@przyjaznyzsp.pl
Obecnie we Wrocławiu jest 25 publicznych szkół i 60 publicznych przedszkoli utworzonych przez inne jednostki we współpracy z miastem.
Foto/Wizualizacje: mat. prasowe