Pokaz specjalny fontanny multimedialnej, wyścigi konne, a może koncert jazzowy? Sprawdziliśmy, jakie darmowe atrakcje czekają na wrocławian w najbliższych dniach. Zdecydowanie warto zaplanować sobie długi weekend i wziąć udział w ciekawych wydarzeniach.

1.) Jarmark Produktów Włoskich

Na jarmarku można degustować oraz kupić włoskie, regionalne  produkty spożywcze, m.in. salami, szynkę Culatello, makarony, Mortadelle, ciasteczka cannoli siciliani, pasty migdałowe, sery parmeggiano reggiano, pecorino, sery z dodatkiem pieprzu czy pistacji, oliwki, suszone pomidory, oliwa, chleb tradycyjny. Na jarmarku znajdziemy również ręcznie wykonane ozdoby, biżuterię srebrną, szale z jedwabiu i bawełny.

Gdzie: plac przy ul. Szewskiej (przy Kościele Św. Marii Magdaleny)
Kiedy: codziennie, do 19 czerwca

2.) Święto Wrocławia 2022                    

Miasto przygotowało bogaty program wydarzeń kulturalnych w ramach projektu Spotkajmy się we Wrocławiu. Miejska impreza to m. in. cykl bezpłatnych koncertów skierowanych do różnych grup odbiorców. Poza wydarzeniami muzycznymi, na wrocławian czeka mnóstwo innych, ciekawych atrakcji.

Pełny program i szczegóły znajdziesz TUTAJ. 

Gdzie: różne lokalizacje
Kiedy: czerwiec/lipiec

3.) Piąty dzień sezonu wyścigów konnych na Partynicach

W programie dnia znalazło się siedem gonitw, w tym: dwie z przeszkodami, dwie płotowe oraz trzy na dystansach płaskich. Zapowiada się ściganie na bardzo wysokim poziomie, ponieważ na starcie zamelduje się czołówka czeskich jeźdźców przeszkodowych.

Tradycyjnie przy stoisku Wyższej Szkółki Jazdy Partynice na najmłodszych czekać będą kuce z partynickiej stajni. Przez cały czas trwania mityngu dzieci będą mogły spróbować jazdy konnej w najbezpieczniejszym wariancie, czyli dziecko siedzi na kucu, który jest prowadzony przez instruktora

Gdzie: Wrocławski Tor Wyścigów Konnych Partynice, ul. Zwycięska 2
Kiedy: czwartek 16 czerwca, godz. 13:30-18:30

4.) Pieśni Leśne w Czasoprzestrzeni

Koncert tradycyjnych ludowych pieśni leśnych w wykonaniu Zespołu Śpiewaczego Olgi Chojak w inspirującej przestrzeni hali zabytkowej zajezdni tramwajowej. W ludowym repertuarze różnych regionów Polski znaleźć można wiele szczególnych pieśni, zwanych leśnymi lub polnymi, przeznaczonych do śpiewania w otwartej przestrzeni, gdzie specjalnie wydłużone dźwięki mogą się ciągnąć i rozlegać daleko, a echo towarzyszy śpiewakowi jak partner do rozmowy. W koncercie zabrzmią przede wszystkim pieśni z Kurpiów ale także z Roztocza, Podlasia i innych regionów.

Gdzie: Zajezdnia Dąbie – Czasoprzestrzeń, ul. Tramwajowa 1-3
Kiedy: czwartek 16 czerwca, godz. 18:00

5.) WNieboGłosy – Koncert Uwielbienia

– W Boże Ciało prosto z placu Wolności wzniesie się do nieba głos modlitwy wyrażonej muzyką uwielbieniową. Poprowadzą nas muzycznie: Orkiestra, Chór i Zespół wNieboGłosy oraz zespół N.O.E. Każdy mógł stać się częścią chóru koncertowego, ponieważ tak jak w ubiegłych latach koncert poprzedzają otwarte warsztaty muzyczne. Nie należysz do chóru..? Nie szkodzi, niech i Twój głos wzniesie się do nieba – zachęcają organizatorzy.

Gdzie: plac Wolności
Kiedy: czwartek 16 czerwca, godz. 19:30

6.) 8. PKO Nocny Wrocław Półmaraton

W sobotę (18 czerwca) o godzinie 21:30 ze Stadionu Olimpijskiego we Wrocławiu wyruszy jeden z największych biegów ulicznych w Polsce – 8. PKO Nocny Wrocław Półmaraton. Tym razem rekordowe 12 000 uczestników z kilkudziesięciu krajów Europy i świata wybiegnie w trasę biegnącą ulicami Stolicy Dolnego Śląska.

Więcej o informacji o biegu oraz utrudnieniach w ruchu znajdziesz TUTAJ.

Gdzie: Wrocław
Kiedy: sobota 18 czerwca, godz. 21:30

7.) Niedzielne śniadanie w Parku Andersa

Park Śniadaniowy to wydarzenie stworzone z myślą o miłośnikach celebracji długich i smacznych poranków. W każdą niedzielę można tam spróbować lokalnych produktów, odkryć nowe smaki, wziąć udział w rozmaitych aktywnościach i spędzić czas na świeżym powietrzu. Pojawią się foodtrucki oferujące różnorodne dania śniadaniowe, nie zabraknie również produktów na wynos, a także trunków, które będą dostępne w pobliskim Forest Barze.

Gdzie: Park Andersa, ul. Kamienna
Kiedy: niedziela 19 czerwca, godz. 9:00-16:00

8.) Vertigo Summer Vibes Festival

Dobre brzmienia, zachody słońca, plaże i wrocławskie lato – właśnie to łączy w sobie Vertigo Summer VIBES Festival. To siedem wyjątkowych dni z muzyką alternatywną, pop, rock, funk, soul. Festiwal potrwa od 3 do 30 czerwca, a koncerty będą odbywać się m. in. na wrocławskich plażach miejskich.

Więcej o festiwalu przeczytasz TUTAJ. 

Gdzie i kiedy:
– sobota 18 czerwca, Forest Bar – Tara Gayan, godz. 20:00

9.) Ludzie Ognia – festyn archeologiczny

– Zapraszamy na kolejną edycję imprezy plenerowej organizowanej w ramach Święta Wrocławia, na której zapoznacie się z rzemiosłami funkcjonującymi na Śląsku w początkach naszej ery, opartymi na wykorzystaniu ognia. Tradycyjnie już głównym punktem programu będzie wytop żelaza z rudy w piecu dymarskim wzorowanym na urządzeniach sprzed 2000 lat. Pracy rzemieślników towarzyszyć będą inscenizacje historyczne w wykonaniu rzymskich legionistów i barbarzyńskich wojowników. Spotkanie zakończy unikalny pokaz ogniowy z wykorzystaniem pyłu bursztynowego – zachęcają organizatorzy.

Program wydarzenia dostępny TUTAJ.

Gdzie: Arsenał Miejski, dziedziniec, ul. Cieszyńskiego 9
Kiedy:
– sobota 18 czerwca, godz. 11:00-18:00
– niedziela 19 czerwca, godz. 11:00-18:00

10.) Wyprzedaż garażowa w Czasoprzestrzeni

Przewietrzmy strychy i garaże, zajrzyjmy do piwnic, pawlaczy i na dno szafy, wpełznijmy na chwilę pod łóżka i sprawdźmy, co zamieszkuje w starych pudłach – i pozbądźmy się stert niepotrzebnych już nam rzeczy, które wciąż mogą ucieszyć innych. Wszystko, czego nie znajdziecie w starych pudłach, a co chcielibyście przygotować na wyprzedaż, wszelkie rękodzieło oraz smakołyki, też mile widziane! – informują organizatorzy wydarzenia.

Gdzie: Zajezdnia Dąbie – Czasoprzestrzeń, ul. Tramwajowa 1-3
Kiedy: niedziela 19 czerwca, godz. 11:00-14:00

11.) Pchli Targ w Sercu Szczepina

Jest to plenerowe wydarzenie dla mieszkańców osiedla i całego Wrocławia. Każda zainteresowana osoba może rozłożyć swoje stoisko i stać się sprzedawcą. Rzeczy, które uważa za niepotrzebne, dla innych mogą okazać się perełkami dla innych. Warunek jest jeden – należy zgłosić organizatorom chęć udziału i przygotować stoisko.

Mailowe zgłoszenia dla wystawców: serceszczepina@gmail.com

Gdzie: skwer św. o. Damiana De Veuster (pomiędzy ulicami Młodych Techników/Zachodnią/Inowrocławską)
Kiedy: niedziela 19 czerwca, godz. 11:00-15:00

12.) Sąsiedzki Piknik Staromiejski

W programie:
– warsztaty dla dzieci „Mały chemik”,
– warsztaty kreatywne dla dorosłych (kompozycje z sukulentami i ziołowe saszetki do kąpieli),
– warsztaty kreatywne dla dzieci (czarodziejskiej różdżki i bawełniane torby z roślinnymi stemplami),
– SITODRUK – warsztaty tworzenia toreb z nadrukiem,
– sąsiedzka kawiarenka,
– animacje dla dzieci (kolorowe tatuaże, malowanie twarzy, bańki mydlane).

Gdzie: Bulwar Tadka Jasińskiego
Kiedy: niedziela 19 czerwca, godz. 13:00-17:00

13.) Festyn Osiedlowy – Kowale

– Z ogromną przyjemnością pragniemy Wam zakomunikować, iż w dniu 18 czerwca odbędzie się od dawna wyczekiwany festyn osiedlowy. Będziemy świętować Dzień Dziecka nowe i stare sąsiedzkie relacje, rozpoczęcie lata, zakończenie roku szkolnego i wszystko, co tylko się da. Przygotowaliśmy mnóstwo atrakcji dla małych i dużych mieszkańców osiedla, pyszne jedzonko, znakowanie rowerów, zabawy, loterię i konkursy z nagrodami oraz oczywiście disco – zachęcają organizatorzy.

Gdzie: skwer przy Centrum Aktywności Lokalnej, ul. Ełcka 34.
Kiedy: sobota 18 czerwca, godz. 14:00-24:00

14.) Kolor Fest Wrocław – Dzień Kolorów Holi we Wrocławiu

Przyjdź z przyjaciółmi na tą niepowtarzalną imprezę, przeżyj niezapomniane chwile, obrzucaj się kolorowymi proszkami holi, baw się i tańcz przy muzyce najlepszych DJ’ów! Kolor Fest jest dla wszystkich, bez ograniczeń wiekowych. Nie może Was tam zabraknąć! – zapraszają organizatorzy.

Gdzie: Intakus – ul. Wróblewskiego 9
Kiedy: sobota 18 czerwca, godz. 17:30

15.) ŠCW League #2 – Zawody kolarskie torowe OPEN

Uczestnicy zawodów biorą udział w konkurencjach sprinterskich i dystansowych, w kategoriach:
– OPEN (sprint i endurance),
– FUN (konkurencja autorska).

Tego dnia zorganizowany zostanie również wyścig dla dzieci.

Gdzie: Wrocławski Welodrom im. Wernera Józefa Grundmanna, ul. Żmigrodzka 243
Kiedy: sobota 18 czerwca, godz. 10:00-18:00

16.) Weekendowe pokazy specjalne Wrocławskiej Fontanny Multimedialnej

Wodne widowiska, którym towarzyszą multimedialne animacje, spektakularne oświetlenie oraz idealnie dobrana muzyka: klasyczna, współczesna, pop i ambient, będą odbywają się codziennie od godz. 10:00 do 22:00. Natomiast weekendowe pokazy specjalne zaplanowano na poszczególne daty.

17 czerwca 2022
21:30 Piękna i Bestia 22:00 min

18 czerwca 2022
21:30 Katedra Demokracji 14:40 min

Gdzie: Pergola, kompleks Hali Stulecia, ul. Wystawowa 1
Kiedy: piątek-sobota (17-18 czerwca), godz. 21:30

17.) Sąsiedzkie Spacery: Architektura – Gajowice. W poszukiwaniu powojennych detali

Podczas czterech spacerów zatrzymamy się przy blokach o niecodziennych kształtach, przy ekspresyjnych pawilonach handlowych i funkcjonalnych budynkach użyteczności publicznej. Usłyszymy, jak zmieniała się architektura osiedli z biegiem lat oraz jak wpływają one na życie mieszkańców. Spacery niespieszne, zorientowane na detale i owocne w dyskusje – zapraszają organizatorzy.

Spacery są bezpłatne, nie obowiązują też zapisy.

Gdzie: zbiórka w centrum parku generała Mariana Langiewicza
Kiedy: sobota 18 czerwca, godz. 11:00

18.) Festyn: Powitanie lata – Ołtaszyn

W programie:
– dmuchańce dla dzieci,
– muzyka na żywo,
– konkursy z nagrodami,
– animacje dla dzieci,
– malowanie twarzy,
– warkoczyki,
– kurs pierwszej pomocy,
– pokaz szkoły tańca,
– zajęcia techniczne Z-pety,
– zabawa z bańkami mydlanymi,
– malowanie wielkoformatowe,
– biblioteka plenerowa,
– znakowanie rowerów,
– patrol konny Straży Miejskiej,
– lody i wata cukrowa (limit gratisów),
– grillowana kiełbasa,
– popcorn (limit gratisów),
– warsztaty ( np. bębniarze, tańce…).

Gdzie: boisko „Ołtaszyn” przy ulicy Strachowskiego 53
Kiedy: niedziela 19 czerwca, godz. 12:00-18:00

19.) Dzień Jogi 2022 we Wrocławiu

Zaprezentujemy jogę jako sztukę życia, transformującą i kompletną praktykę wykraczającą stanowczo poza praktykę asan. Sztukę wrażliwości i świadomości. Praktykę pozwalającą z radością i otwartością przejść przez życie. 18 czerwca 2022 będzie zatem dniem poświęconym mającej ponad 2500 lat tradycji jogi. Zapraszamy na koncert muzyki relaksacyjnej w sali jogi przy Zakładzie Filologii indyjskiej na Uniwersytecie Wrocławskim, na wykład o historii jogi widzianej poprzez indyjską sztukę wizualną w Muzeum Narodowym we Wrocławiu, oraz wspólną praktykę jogi w samym sercu Wrocławia – w parku na Wyspie Piasek – zachęcają organizatorzy.

Harmonogram wydarzenia dostępny TUTAJ.

Gdzie: Wyspa Piasek/Muzeum Narodowe we Wrocławiu
Kiedy: sobota 18 czerwca, godz. 12:00-20:30

 

Foto: mat. prasowe/Vertigo Summer Vibes Festival