Cytobus to mobilny gabinet ginekologiczny, w którym bez kolejki i bez skierowania wykonywane są badania cytologiczne. Idea Cytobusa jest taka, by mobilny gabinet dotarł w te miejsca na mapie Dolnego Śląska, gdzie kobiety mają utrudniony dostęp do lekarzy i badań cytologicznych.

Akcja inauguracyjna związana z Cytobusem miała miejsce w wyjątkowym terminie, a mianowicie 8 marca, czyli w Dzień Kobiet. Mobilny gabinet zaparkował pod Urzędem Marszałkowskim, gdzie przyjął pierwsze pacjentki. W specjalistycznym pojeździe mieści się gabinet położnej z fotelem ginekologicznym oraz niezbędne wyposażenie. Jeśli kobieta otrzyma nieprawidłowy wynik cytologii, zostanie o tym poinformowana telefonicznie, a następnie skierowana na dalsze badania diagnostyczne.

Głównym celem Cytobusa jest ułatwienie dostępu do badań profilaktycznych, bo ratują one życie. Z bezpłatnych badań będą mogły skorzystać Panie w wieku 25-59 lat, które w przeciągu ostatnich 3 lat nie korzystały z profilaktycznej cytologii w ramach Programu Przesiewowego – wyjaśnia Marcin Krzyżanowski, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.

Aktualnie trwa tworzenie harmonogramu wykazów Cytobusa. W kolejnych tygodniach pojazd pojawi się w Sycowie (19 marca) i Twardogórze (26 marca). Więcej informacji odnośnie akcji można uzyskać pod numerem telefonu: 71/3689647, dostępnym od poniedziałku do piątku w godz. 9:00-14:00.

 

Foto: Facebook/Marcin Krzyżanowski - Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego