We Wrocławiu przez cały rok dużo się dzieje, a różnego rodzaju wydarzenia i atrakcje przyciągają zainteresowanie mieszkańców. Aby ułatwić wszystkim planowanie wolnego czasu, przygotowaliśmy zestawienie 10 najciekawszych, darmowych wydarzeń, które mogą stać się inspiracją podczas tworzenia planów na weekend.

1.) Świąteczny Zlot Food Trucków

Już w najbliższy weekend nad placem Nowy Targ uniesie się zapach korzennych przypraw. Przez 3 dni będzie można skosztować smakowitych potraw z wielu Food Trucków, a także rozgrzać się aromatycznym grzańcem. Nie zabraknie również atrakcji dla dzieci. A to wszystko w towarzystwie przyjemnej dla ucha świątecznej muzyki.

Na zlocie swoje specjały zaserwują m. in.:

 • Cornhub,
 • Złote Paluchy Churros,
 • Carrywurst,
 • Wolna Amerykanka,
 • Balkan Burger,
 • Fryciarnia,
 • Kurtosz Kołacz,
 • Kaukaz kebab,
 • Żeberka,
 • Punkt G,
 • Coffee for you,
 • Legacy alkohole,
 • Grzaniec

Odbędzie się również mikołajkowy jarmark, w ramach którego będzie można zakupić produkty regionalne, ozdoby oraz upominki świąteczne.

Gdzie: plac Nowy Targ
Kiedy:
– piątek 2 grudnia, godz. 16:00-22:00
– sobota 3 grudnia, godz. 12:00-22:00
– niedziela 4 grudnia, godz. 12:00-21:00

2.) Zimowy Piknik Rodzinny – koncert Sary James

Zapraszamy wszystkich przyjaciół Rogatka i Kampanii Kolejowe ABC II na wielki Zimowy Piknik Rodzinny, który odbędzie się na terenie dworca kolejowego Wrocław Główny. W trakcie wydarzenia każdy będzie mógł zdobyć „SuperMoc Rogatka”. Wystarczy wziąć udział w grze edukacyjnej i zdobyć kolejne „moce”. Uczestnikom będą w tym pomagali trenerzy m.in. Sławomir Szmal, który pomoże uzyskać „moc działania”, i Rafał Zawierucha, razem z którym będzie można zdobyć „moc kreatywności” – piszą organizatorzy.

Na gości czekają atrakcje przygotowane przez służby i przewoźników kolejowych oraz warsztaty serologiczne, quizy i zabawy przygotowane przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu.

W trakcie wydarzenia odbędzie się pokaz laserowy i wiedomappingu 3D. Na budynku dworca zostanie wyświetlona m.in. zwycięska praca w konkursie „Kierunek –Bezpieczeństwo”.

Gwiazdą wydarzenia będzie Sara James – zwyciężczyni The Voice Kids Poland i finalistka amerykańskiego Mam Talent.

Gdzie: dworzec kolejowy Wrocław Główny
Kiedy: sobota 3 grudnia, godz. 12:00

3.) Świąteczny Kiermasz Charytatywny – Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt we Wrocławiu

Już w najbliższą niedzielę w TOZ Schronisku we Wrocławiu odbędzie się ostatni w tym roku charytatywny kiermasz. Organizatorzy zapraszają do udziału w akcji i wsparcia schroniska w trudnym zimowym czasie.

Na kiermaszu dostępne będą różne gadżety związane z placówką (w tym kalendarze na rok 2023), produkty od darczyńców (książki, świąteczne ozdoby i inne) oraz… słodkości. Wystarczy przyjść, wybrać dla siebie „bazarkową rzecz” i wpłacić dowolnej wysokości darowiznę na rzecz podopiecznych, których na Ślazowej jest teraz ponad 300.

Kiermasz to również okazja do odwiedzin schroniska i wsparcia placówki poprzez przyniesienie:
– dobrej jakości karmy dla psów i kotów,
– ciepłych kocyków,
– szarych gazet,
– podkładów higienicznych.

Gdzie: TOZ Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt we Wrocławiu, ul. Ślazowa 2
Kiedy: niedziela 4 grudnia, godz. 11:00-15:00

4.) Jarmark Bożonarodzeniowy

Świąteczna impreza ponownie zawitała do Wrocławia, by umilić czas mieszkańcom i turystom odwiedzającym miasto. Każdy miłośnik grzanego wina czy oscypków z grilla znów może degustować wybrane smakołyki, a przy okazji podziwiać panoramę Jarmarku z tarasu widokowego trzypoziomowego bajkowego domku na placu Solnym. Na najmłodszych czeka natomiast Bajkowy Lasek.

Tradycyjnie pojawiły się także świąteczne słodkości, takie jak owoce w czekoladzie, owoce suszone, bakalie, chałwa, gofry, kołacze węgierskie, świąteczne praliny i pierniki. Jest również coś dla fanów wytrawnych dań, a mianowicie: placki ziemniaczane, cepeliny, kartacze, pyry z gzikiem czy serki góralskie.

Gdzie: Rynek/plac Solny
Kiedy: 18.11.2022-31.12.2023

5.) Mikołajki na Zajezdni Popowice

W sobotę 3 grudnia zapraszamy na kolejne wydarzenie na Zajezdni Popowice. Przedmiotem zainteresowania będą przede wszystkim tramwaje gospodarcze, bo głównym argumentem dla organizacji eventu jest postępujący remont tramwaju-opryskiwacza z 1927 r. Ale będzie też mowa o autobusach z rodziny Jelcz PR, a jednym z nich można się będzie przejechać, ponadto będzie okazja zobaczyć tramwaj Linke-Hofmann Standard #1192 po uruchomieniu – zachęcają organizatorzy.

Szczegółowy plan wydarzeń:

 • 11:00 – pokaz jeżdżącego tramwaju Linke-Hofmann Standard #1192,
 • 11:20, 12:20, 13:20, 14:20 – zwiedzanie zajezdni z przewodnikiem,
 • 11:30 – wykład Tomasza Szymczyszyna o nadwoziach Jelcz PR na różnych podwoziach (czyli o autobusach Jelcz PR110U, 080, 081, M11, L11, P-080 i PR110R),
 • 12:30 – wykład Tomasza Sielickiego i Krzysztofa Kołodziejczyka o pojazdach gospodarczych i technicznych, które były użytkowane przez przewoźników obsługujących komunikację zbiorową we Wrocławiu,
 • 13:30 – wykład Krzysztofa Kołodziejczyka o potencjale zabytków komunikacji zbiorowej we Wrocławiu i marce WRO-TA, która obejmuje turystyczne wykorzystanie tego potencjału,
 • od 11:15 do 14:30 – przejazdy po terenie zajezdni unikatowym zestawem pojazdów składającym się z autobusu socjalnego Jelcz 080 i przyczepy pasażerskiej Jelcz P-080 (oba pojazdy pochodzą z 1980 r. – podczas gdy zachowało się kilka autobusów tego rodzaju, to przyczepa przetrwała tylko jedna, co czyni ten zestaw szczególnie atrakcyjnym).

Gdzie: Zajezdnia Popowice, ul. Legnicka 65A
Kiedy: sobota 3 grudnia, godz. 11:00-15:00

6.) Moda na Nadodrzu – targi lokalnych twórców

Moda na Nadodrzu to kameralne targi rzemiosła z długą tradycją! W tym roku po raz kolejny odbędą się na początku grudnia. W przestrzeni Infopunktu Nadodrze, przez całą sobotę będzie można spotkać wystawców z rękodziełem, rzemiosłem i sztuką – piszą organizatorzy.

Na targach pojawi się: ceramika, rośliny, grafiki, biżuteria, dekoracje, ubrania, dodatki, kosmetyki i wiele innych.

Gdzie: Infopunkt Nadodrze, ul. Łokietka 5
Kiedy: sobota 3 grudnia, godz. 11:00-20:00

7.) Wrocławski Festiwal Gier Planszowych Gratislavia

Długie trzy lata minęły, ale my nie zapomnieliśmy o uczestnikach Gratislavii. Najstarszy dolnośląski festiwal gier planszowych wraca! Mamy nadzieję, że przerwa tylko wyostrzyła apetyty uczestników (i nasze też!) na weekend pełen wspaniałych gier, emocjonujących rozgrywek, prezentacji, spotkań ze znajomymi i nieznajomymi graczami – piszą organizatorzy.

Na miejscu będzie można przetestować różne gry, wypożyczyć je lub kupić. W sobotę odbędą się także eliminacje do Mistrzostw Polski 2023 w popularnym klasyku: Rummikub.

Gdzie: Strefa Kultury Studenckiej Politechniki Wrocławskiej, ul. Hoene-Wrońskiego 10
Kiedy:
– sobota 3 grudnia, godz. 10:00-20:00
– niedziela 4 grudnia, godz. 10:00-18:00

8.) Targi Designu WZORY

W pierwszy weekend grudnia Targi Designu WZORY zagoszczą w historycznym budynku NOT, gdzie we foyer, która jest oświetlona przeszkolonym stropem i otoczona trzema kondygnacjami arkad będzie można spotkać ponad 100 wystawców z całej Polski i kupić świąteczne prezenty.

Na targach pojawią się stoiska oferujące:

 • ceramikę i szkło,
 • plakaty i grafiki,
 • dodatki do wnętrz,
 • biżuterię,
 • oświetlenie,
 • eko kosmetyki,
 • świece i olejki naturalne,
 • modę,
 • rzeczy dla dzieci.

Gdzie: NOT, ul. Piłsudskiego 74
Kiedy:
– sobota 3 grudnia, godz. 11:00-19:00
– niedziela 4 grudnia, godz. 11:00-18:00

9.) Ręki Dzieła Fest – ZIMA 2022

W przedświątecznej edycji święta rękodzieła, lokalni artyści zagoszczą ponownie w Przejściu Żelaźniczym. Będzie można tam znaleźć biżuterię, ceramikę, ubrania, zabawki, dekoracje oraz drobne pamiątki. To wspaniała okazja do zdobycia unikatowych prezentów oraz wsparcia lokalnej sztuki.

Ręki Dzieła Fest to impreza promująca twórczość lokalnych artystów rękodzieła. Wydarzenie powstało, aby umożliwić bliższy kontakt pomiędzy artystami a odbiorcami, ale również pomiędzy samymi artystami. Od pierwszej edycji wydarzeniu patronuje Miasto Wrocław.

Gdzie: Przejście Żelaźnicze, Wrocławski Rynek
Kiedy: sobota-niedziela (3-4 grudnia), godz. 12:00-19:00

10.) Festiwal Kupuj Świadomie w Zajezdni Dąbie (Czasoprzestrzeń)

 • Zielono Mi – Świąteczne Targi Roślin i Dekoracji

Zakres tematyczny Zielono Mi obejmuje następujący asortyment:
– rośliny doniczkowe,
– design roślinny, lasy w słojach, obrazy z mchu,
– ceramika, dekoracje, doniczki, donice,
– kaktusy i sukulenty,
– obrazy i plakaty z motywami kwiatowymi i roślinnymi,
– drobne meble,
– rzeźby i akcesoria wnętrzarskie,
– tekstylia z roślinnymi motywami oraz wyroby lniane.

 • Słodko Gorzko – Mikołajkowy festiwal kawy

Lokalne palarnie sprowadzają suszone zielone ziarna, a wybitni roasterzy wypalają kawę w rożnych stylach. Dzięki temu bogactwo smaków kawy ciągle się powiększa, gdyż rzemieślnicze palarnie wprowadzają nowatorskie techniki ekstrakcji, które pozwalają uzyskać coraz ciekawsze smaki i aromaty. U wystawców będzie można znaleźć kawy z całego świata, zatem warto przyjść posmakować na miejscu lub zabrać ze sobą kawowy prezent na Święta.

 • Targi kosmetyków naturalnych i wegańskich Natural Beauty

Na odwiedzających czekać będą m. in. premierowe produkty, specjalne rabaty targowe, najlepsze, polskie manufaktury kosmetyków, kremy, mydła, szampony, pomadki, balsamy, środki gospodarstwa domowego, świece naturalne.

 • Fashion Meeting Wrocław 10 lat – targi mody autorskiej i wzornictwa

Nadzwyczajne zakupy modowe od polskich projektantów:
– ponad 50.000 produktów,
– premierowe kolekcje,
– projektanci mody damskiej, męskiej i dziecięcej z całej Polski,
– odzież, obuwie, biżuteria, dodatki, akcesoria,
– wzornictwo i sztuka.

 • Dzika Uczta – Mikołajkowy zlot food truck’ów i restauracji

Dziedziniec Zajezdni Dąbie, na którym zaparkują food trucki będzie oświetlony klimatycznymi girlandami, a wewnątrz hali będzie można znaleźć koncepty restauracyjne, które zaskoczą nowościami. Pojawi się kuchnia turecka, grecka, perska, klasyki street foodu i słodkie smakołyki.

Gdzie: Zajezdnia Dąbie – Czasoprzestrzeń, ul. Tramwajowa 1-3
Kiedy: sobota-niedziela (3-4 grudnia), godz. 11:00-18:00

 

Foto: Miejsca we Wrocławiu