Prace remontowe na terenie historycznego Hotelu Grand rozpoczęły się w 2017 roku. Od tego czasu poczyniono już duże postępy – m.in. odbudowano wieżę zniszczoną podczas Oblężenia Wrocławia w 1945 roku, a także odnowiono dużą część elewacji, którą można już podziwiać przechodząc ulicą Piłsudskiego.  

Nowoczesne wnętrze i historyczna elewacja – taki pomysł na przebudowę Hotelu Grand zaprezentował kilka lat temu odpowiedzialny za remont wrocławski deweloper Rafin. Zapewnił również, że obiekt ponownie stanie się architektoniczną perłą i wizytówką miasta.

Dotychczas ściany hotelu zasłaniały rusztowania, jednak w połowie marca część z nich zdemontowano, a oczom przechodniów ukazał się fragment elewacji wykończonej płytami z piaskowca na całej powierzchni wysokiego parteru oraz pierwszego piętra. Widoczne są również przedwojenne detale – ornamenty, balustrady i płaskorzeźby.

Po wielu latach kreowania koncepcji, projektowania, realizacji prac, wprowadzania niezbędnych korekt w nagłych sytuacjach, odsłaniamy najważniejszy element całego przedsięwzięcia, czyli elewację historycznego Hotelu Grand. To na co czekało wielu wrocławian – wiernie nam przy tym kibicując za co serdecznie dziękujemy – pokazujemy teraz od strony Dworca Głównego. Na pozostałych częściach elewacji trwają jeszcze ostatnie kosmetyczne prace, ale planujemy odsłonięcie całej elewacji już w kwietniu. Mamy wielką nadzieję, że nic nie stanie już na przeszkodzie i do Wrocławia wróci ponownie dumny Hotel Grand i razem z hotelem Piast odsłoni na nowo historyczną bramę do Wrocławia – mówi Piotr Wiak, wiceprezes zarządu ds. handlowych Rafin Developer we Wrocławiu.

Jeżeli chodzi o prace wykonywane w ostatnim czasie oraz te, które zaplanowano na najbliższy czas, można wśród nich wymienić:

  • montaż okien w arkadach,
  • montaż elementów sztukaterii w postaci rozet oraz szyszek, które w późniejszym etapie zyskają kolor elewacji,
  • instalacja wentylacji,
  • zakończenie wykonywania nowej elewacji z piaskowca od strony ul. Kołłątaja,
  • wykonanie okablowania pod iluminację fasady,
  • etapowe rozbieranie rusztowania.

Hotel pod nową nazwą, a mianowicie Mövenpick, będzie gotowy przyjąć gości w 2024 roku.

Foto: Miejsca we Wrocławiu