Już 8 grudnia w 66P Subiektywnej Instytucji Kultury i galerii Geppart ASP Wrocław otworzy się wystawa poświęcona twórczości Konrada Jarodzkiego, wybitnego wrocławskiego artysty zmarłego w listopadzie zeszłego roku. Na miejscu będzie można zobaczyć blisko 150 prac. Ekspozycji stanowiącej podsumowanie działalności malarza, rysownika, architekta i pedagoga towarzyszy premiera monografii wydanej przez Akademię Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Wystawa czynna będzie do 14 stycznia 2023 roku. Wstęp wolny.

 Konrad Jarodzki był wieloletnim pedagogiem we wrocławskiej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych, dziekanem Wydziału Malarstwa i Rzeźby oraz rektorem. Należał do legendarnej Grupy Wrocławskiej. Był autorem kilkudziesięciu wystaw indywidualnych oraz uczestnikiem wielu prezentacji zbiorowych w kraju i za granicą, a także twórcą nagradzanych projektów architektonicznych. Zmarł w listopadzie zeszłego roku. W rok po śmierci Konrada Jarodzkiego, w dwóch przestrzeniach Piekarni, zaprezentowana zostanie jego twórczość.

W galerii Geppart i 66P zobaczymy blisko 150 prac artysty pochodzących z kilkunastu cykli – zapowiada Rafał Jarodzki, współzałożyciel 66P.

W swoich dziełach Konrad Jarodzki komentował otaczającą go rzeczywistość, zarówno tę materialną, dostępną w codziennych zmysłowych doświadczeniach, jak i tę kulturową, manifestującą się w rozmaitych fenomenach artystycznych, w intelektualnych debatach czy ideologicznych manipulacjach. Był swego rodzaju diagnostą współczesności. Miał przekonanie, że świat jest takim, jakim stwarzają go nasze o nim narracje, że opowiadanie o świecie, o tym, jaki on jest i jaki mógłby być, to prastara domena sztuki. A przy tym nigdy nie uprawiał artystycznej publicystyki, nie interesowały go doraźne twórcze komentarze, które zazwyczaj mają krótki termin ważności. Jego dzieła, katalizowane przez rozmaite przeżycia i doświadczenia, mają ponadczasowy, uniwersalny charakter.

„Wystawa Mrok czasu – światło przestrzeni pomyślana została jako wielowątkowa, bardzo współczesna opowieść artysty, który zmaga się z najważniejszymi ludzkimi pytaniami, który w swych dziełach mówi o mroku i świetle, o czasie i przestrzeni, o ich rytmach i gęstości, który zastanawia się nad kreacją i destrukcją, nad życiem i śmiercią, nad chaosem i kosmosem. Artysty, który nie chciał być dla nas mentorem, tylko być naszym partnerem, tak w doświadczaniu świata i jak i w rozmowie” – czytamy w opisie kuratorskim Marka Śniecińskiego.

Wystawie Konrada Jarodzkiego towarzyszy premiera dwujęzycznej monografii z cyklu „Wrocławskie Środowisko Artystyczne” wydana nakładem ASP Wrocław.

Spójność obu przekazów zapewnił Marek Śnieciński, który występuje w podwójnej roli – autora książki i kuratora wystawy – mówi Rafał Jarodzki. Publikacja dostępna będzie podczas wernisażu, a także w sklepie 66P.

Otwarcie wystawy odbędzie się 8 grudnia o godz. 18:00 w Piekarni przy ul. Księcia Witolda 66. Ekspozycja udostępniona zostanie w dwóch przestrzeniach: 66P Subiektywnej Instytucji Kultury oraz w galerii Geppart ASP Wrocław. Oprowadzanie kuratorskie zaplanowano na 15 grudnia na godz. 18:00.

Twórczość Konrada Jarodzkiego będzie można oglądać bezpłatnie do 14 stycznia 2023 r. w 66P i galerii Geppart w następujących godzinach:

  • środa: 12:00–18:00,
  • czwartek: 12:00–20:00,
  • piątek i sobota: 12:00–18:00.


„Mrok czasu – światło przestrzeni”. Twórczość Konrada Jarodzkiego
Kurator: Marek Śnieciński
Wystawa: 8.12.2022-14.01.2023 | Galeria Geppart ASP Wrocław + 66P
Wernisaż: 8.12 2022, godz. 18:00 | Piekarnia, ul. Księcia Witolda 66, Wrocław

 

Foto: mat. prasowe/Linda Parys