Linia tramwajowa na Nowy Dwór to jedna z najważniejszych wrocławskich inwestycji. Nowy tramwaj pozwoli podróżować mieszkańcom tej części miasta szybciej i wygodniej oraz bezpośrednio połączy Nowy Dwór z centrum Wrocławia. Z inwestycji skorzystają również rowerzyści. Wzdłuż całej linii ma powstać ścieżka rowerowa.

Nowa trasa tramwajowa będzie biegła od pl. Orląt Lwowskich do ul. Smoleckiej. Pierwszy sprzęt budowlany na miejscu nowej linii pojawił się już w połowie zeszłego miesiąca. Obecnie trwają intensywne prace budowlane wzdłuż magazynów PKP pomiędzy ulicami Robotniczą i Braniborską. Cała inwestycja pochłonie 66 mln zł a jej długość wyniesie ponad 1 kilometr. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, cała budowa odcinka potrwa do lutego 2021 roku. Budowę linii tramwajowej realizuje wrocławska firma Pro-Tra Building.

W planach jest także budowa kolejnego etapu linii od wiaduktu na ul. Smoleckiej do ul. Wagonowej. Obecnie przetarg na ten etap prac nie został rozstrzygnięty. Planowany termin oddania tego odcinka to 2023 rok.

Tekst: Grzegorz Szein