We Wrocławiu pojawiła się nowa, unikatowa atrakcja turystyczno-rekreacyjna dla wszystkich miłośników spędzania czasu w pięknych okolicznościach przyrody. Mowa o spływach pontonowych po rzece Bystrzyca, które odbywają się na terenie Parku Krajobrazowego Dolina Bystrzycy. Dodatkową zaletą spływów jest ich lokalizacja, dojazd z centrum zajmuje około 20 minut.

Od niedawna, na najbardziej malowniczym odcinku rzeki Bystrzyca, pomiędzy dwoma wrocławskimi osiedlami, Jarnołtowem i Leśnicą odbywają się spływy pontonowe. Atrakcja organizowana jest przez Przystań Jarnołtów, zlokalizowaną bezpośrednio w Jarnołtowie przy wejściu do parku krajobrazowego, kilkadziesiąt metrów od pętli autobusu miejskiego linii 109.

Rzeka Bystrzyca na tym odcinku wije się przez urokliwe lasy malowniczymi zakolami. Szlak jest bardzo atrakcyjny, dzięki dużej ilości zwalonych drzew zalegających w nurcie, które stanowią przeszkody do pokonania. Trzeba jednak dodać, że szlak jest jednak w całości spławny i nie ma potrzeby wychodzenia z pontonu na całej jego długości. Odcinek, na którym organizowane są spływy ma długość około 5 km, co przekłada się na 70-80 minut czasu spędzonego na pokładzie pontonu, w zależności od stanu wody. Nurt na całej długości trasy sprawia, że w spływie może wziąć udział każdy, bez względu na umiejętności wioślarskie.

 

Po dopłynięciu do Leśnicy, uczestnicy przewożeni są nowoczesnym, klimatyzowanym autokarem do Ratynia, skąd udają się na około 15-minutowy spacer ścieżką dydaktyczną Jarnołtów-Ratyń, w kierunku przystani. Wędrówka kończy się na polanie ogniskowej Przystani Jarnołtów, gdzie znajdują się ogólnodostępne paleniska ogniskowe, stoliki, drewno, ławeczki i kije do pieczenia kiełbasy. Uczestnicy spływu mogą do woli piknikować na łonie natury. 

W spływie może wziąć udział każdy, niezależnie od wieku. Warto wspomnieć, że mile widziane są także czworonogi, można więc zabrać ze sobą na ponton psa lub kota. Na Przystani Jarnołtów organizowane są również zajęcia z ekologii i przyrody parku krajobrazowego w połączeniu ze spływami pontonowymi dla szkół i półkolonii oraz imprezy dla grup zorganizowanych z cateringiem grillowym.

Przystań Jarnołtów dysponuje dużymi 7-osobowymi pontonami raftingowymi, które są bardzo wytrzymałe. Dodatkowo, każdy z uczestników otrzymuje kapok i wiosło. Spływ nie ma charakteru górskiej rzeki, jest spokojny i bardzo urokliwy krajobrazowo.

Spływy są organizowane w soboty, niedziele oraz dni ustawowo wolne od pracy od godziny 10:00 do 16:00. Uczestnicy spływu wypływają o każdej  pełnej godzinie. Natomiast od wtorku do piątku, o godzinie 11:00 i 16:00.  Koszt spływu dla osób indywidualnych to: 50 zł osoba dorosła, 40 zł dziecko do lat 12 oraz seniorzy powyżej 70 roku życia. Dzieci do 3 roku życia płyną bezpłatnie. Warto zrobić wcześniejszą rezerwację, ponieważ już w czwartki często brakuje miejsc na weekend. W dni poza weekendem popływamy tylko po dokonaniu wcześniejszej rezerwacji.

Szczegółowe informacje na stronie: www.rafting-wroclaw.pl 

Rezerwacja telefoniczna: +48 600 820 410

Rezerwacja e-mailowa: biuro@rafting-wroclaw.pl

Facebook: LINK

 

Foto: Mat. spływy kajakowe / Miejsca we Wrocławiu