Na dachu wrocławskiej uczelni powstała pasieka, w której zamieszkały cztery pszczele rodziny. Rasa pszczół jest bardzo łagodna i powstała specjalnie w celu obcowania z człowiekiem. Aby umilić życie tym pożytecznym owadom, w okolicy została również posiana łąka kwietna.

Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu od lat realizuje działania proekologiczne wpisujące się w koncepcję zrównoważonego rozwoju. Zainstalowano między innymi dwieście trzydzieści cztery panele fotowoltaiczne na  dachu domu studenckiego Przegubowiec. W ostatnim czasie uczelnia dokonała również termomodernizacji dwóch budynków, dzięki czemu odprowadzi do atmosfery mniej o dwieście trzydzieści ton rocznie dwutlenku węgla.

Uniwersytet nie poprzestaje jednak na tych działaniach. Wiosną 2022 roku uczelnia otworzyła pasiekę, która znajduje się na dachu Centrum Kształcenia Ustawicznego. Nowy dom znalazły tam cztery pszczele rodziny z gatunku Krainka Sklenar G10. W ulach zamieszka w sumie blisko dwieście osiemdziesiąt tysięcy pszczół.

 

Rasa tych pszczół jest bardzo łagodna i powstała specjalnie w celu obcowania z człowiekiem. Miasta, a szczególnie Wrocław, są świetnymi siedliskami dla tych owadów, ponieważ znajduje się tutaj wiele parków czy kwitnących skwerów. Co ważne, miód z miast nie będzie zawierał metali ciężkich oraz innych zanieczyszczeń, ponieważ pszczoły czyszczą nektar ze wszystkich szkodliwych substancji – mówi Jędrzej Górny, technik pszczelarz z Bożej Pasieki.

Okolice kampusu Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu stwarzają fantastyczne warunki dla pszczół, w pobliżu znajdują się bowiem między innymi Park Południowy oraz Wzgórze Andersa. Specjalnie z myślą o tych owadach została również zasiana Łąka Kwietna, która znajduje się przy budynku „Z”. Pszczoły przez cały będą  pod opieką wykwalifikowanej kadry pszczelarzy z podlegnickiej pasieki.

 

Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu stawia na zrównoważony rozwój

Wrocławska uczelnia zrealizowała wiele akcji związanych ze zrównoważonym rozwojem.

– Ogromnie się cieszę z naszej kolejnej inicjatywy na rzecz zrównoważonego rozwoju, bo takimi działaniami zwiększamy świadomość proekologiczną wśród studentów, pracowników i współpracującego z Uczelnią środowiska biznesowego. Staramy się być aktywnym liderem tych zmian – mówi Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, profesor Andrzej Kaleta.

– Jako jedni z pierwszych podpisaliśmy Deklarację Społecznej Odpowiedzialności Uczelni. Zawarliśmy porozumienie z Climate Reality Project w sprawie przechodzenia na odnawialne źródła energii do 2030 roku i wprowadzamy je w życie. Prowadzimy debatę na temat wprowadzenia edukacji klimatycznej do programu nauczania, w ten sposób odpowiadając na potrzeby biznesu oczekującego kompetencji w zakresie  wyzwań  klimatycznych i energetycznych – wskazuje profesor Bożena Ryszawska, przewodnicząca Green Teamu – Centrum Zrównoważonego Rozwoju UEW.

Pszczoły z pasieki Uniwersytetu Ekonomicznego we  Wrocławiu w ciągu roku wyprodukują osiemdziesiąt kilogramów miodu wielokwiatowego. Będzie on rozlewany do mniejszych słoiczków i wykorzystywany jako gadżet promocyjny Uczelni.

 

Foto: mat. prasowe