Jak poinformowało Biuro Prasowe Urzędu Miejskiego Wrocławia, przy ulicy Popielskiego 8 powstanie nowe miejsce, w którym schronienie znajdzie 80 osób w kryzysie bezdomności. Umowa na budowę ośrodka została już podpisana, a planowany termin oddania obiektu do użytku to wiosna 2025 roku.

Nowoczesny budynek będzie energooszczędny dzięki zaplanowanej instalacji fotowoltaicznej i pompie ciepła. Będzie również przyjazny dla środowiska – powstaną ogrody deszczowe, zbiornik na deszczówkę do podlewania zieleni, nawierzchnie przepuszczalne. W ośrodku będą mieścić się sale szkoleniowe, świetlica, pralnia i część magazynowa.

Ośrodek Wsparcia dla Osób w Kryzysie Bezdomności to inwestycja realizowana w trybie „projektuj i buduj”. Jest realizowana  ze środków Gminy Wrocław oraz z bezzwrotnego wsparcia z Funduszu Dopłat, Banku Gospodarstwa Krajowego, które wynosi blisko 7 400 000 złotych. Całkowity koszt budowy to ponad 10 mln złotych.

 

Na terenie Wrocławia działa obecnie 14 placówek pomocowych, a miasto we współpracy z organizacjami pozarządowymi prowadzi kompleksowy program pomocy dla osób w kryzysie bezdomności.

 

Wizualizacje: mat. prasowe UMW