Piwnica Świdnicka jest uważana za najstarszą piwiarnie w całej Europie. Już w 1273 roku pierwsi gości tego lokalu mogli poczuć tam smak prawdziwego jęczmiennego piwa ze Świdnicy. W styczniu prezydent Wrocławia Jacek Sutryk ogłosił, że miasto znalazło wykonawcę, który przeprowadzi remont tak, aby już w tym roku lokal był czynny dla wrocławian i turystów.

Na renowację najstarszej restauracji we Wrocławiu miasto wyda ponad 4 mln zł. Firma Nexus – wykonawca remontu, który został wybrany przez urzędników obiecuje, że zakończy wszystkie etapy prac do końca kwietnia 2020 roku. Remont lokalu będzie obejmował wymianę instalacji elektrycznych, wodno-kanalizacyjnych oraz zabezpieczenie murów przed wilgocią. Lokal będzie w pełni dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Obecnie urząd pracuje nad poszukiwaniem najemcy do lokalu, który będzie prowadził restaurację z zachowaniem wieloletniej tradycji oraz historii lokalu. Obecna cena miesięcznego czynszu zaczyna się od 38 tys. złotych. Powierzchnia użytkowa całego lokalu wynosi 1200 mkw.

Piwnica Świdnicka została zamknięta na przełomie 2017 i 2018 roku przez brak chętnych do remontu całego lokalu po poprzednim najemcy oraz ponownym jego otwarciu.

Tekst: Grzegorz Szein

Foto: Fotopolska