O podpisaniu umowy na dostawę przegubowych autobusów elektrycznych do Wrocławia informowaliśmy na początku marca 2022 roku. Planowany termin dostarczenia pierwszych pojazdów szacowano wtedy na lato 2023 roku. Terminu udało się dotrzymać, a w poniedziałek (28 sierpnia) wrocławski przewoźnik zaprezentował pierwszy z trzynastu elektrycznych autobusów, które będą przewozić pasażerów na linii K.

Od dzisiaj we flocie MPK pierwszy autobus elektryczny eCitaro G. Nowoczesny, klimatyzowany, komfortowy, niskopodłogowy, dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, zaopatrzony w specjalne systemy bezpieczeństwa. Już wkrótce wyruszy na ulice Wrocławia. Zamówiliśmy 13 takich autobusów, wszystkie pojawią się we Wrocławiu do końca roku, docelowo będą obsługiwać linię K, która dzięki temu stanie się pierwszą we Wrocławiu prawdziwą Zieloną Linią Autobusową – poinformowało MPK Wrocław.

W zależności od warunków, temperatury, obciążenia i prędkości pojazd może po pełnym ładowaniu bez problemów przejechać ponad 200 km. Nowe autobusy będą ładowane na terenie zajezdni przy ul. Obornickiej, gdzie powstała specjalna bramownica.

Koszt zakupu 13 autobusów elektrycznych wraz z niezbędną infrastrukturą to 52 miliony złotych. Inwestycja była możliwa dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.

 

Foto: mat. MPK Wrocław