Weekend to czas, kiedy wiele osób wybiera się na spacery. Większość z nich szuka zielonych miejsc na terenie Wrocławia, co sprawia, że ostatecznie stawiają na miejskie parki. Jednym z nich jest malowniczy Park w Leśnicy, położony na zachód od centrum miasta. Planując rodzinny spacer w wolny dzień, zdecydowanie warto wziąć go pod uwagę.

Dawny park przypałacowy jest położony w zachodniej części Wrocławia, a mianowicie na terenie osiedla Leśnica. Jego powierzchnia to 21 ha, a wśród głównych atrakcji czekających na spacerowiczów wymienić można: stawy, labirynt grabowy, plac zabaw dla dzieci, plenerową siłownię, a także kilka pomników przyrody. Są to okazy platana klonistego i dębu szypułkowego.

Co ciekawie, park ten leży w korytarzu ekologicznym, położonym wzdłuż rzeki Bystrzycy. Oznacza to, że występująca tam roślinność zapewnia zwierzętom odpowiednie warunki do przemieszczania się – daje możliwość schronienia i dostęp do pokarmu.

Poza atrakcjami przyrodniczymi należy wspomnieć o renesansowym zamku, położony przy głównym wejściu na teren parku. Jest to dawna rezydencja książęca, która powstała w 1132 roku jako gródek obronny. W okresie swojego istnienia, zamek był wielokrotnie niszczony i przebudowywany. W latach 1339-1945 stanowił rezydencję zamożnych mieszczan wrocławskich, jednak w ciągu kolejnych kilku lat opustoszał. W 1953 roku pałac spłonął. Pięć lat później zabezpieczono obiekt, a następnie odbudowano. W 1962 roku zamek został wpisany do rejestru zabytków.

Swój obecny wygląd pałac zawdzięcza remontowi elewacji, przeprowadzonemu w 2008 roku. W jego pomieszczeniach działa aktualnie Centrum Kultury Zamek, czyli miejsce imprez plenerowych, wystaw, spotkań, warsztatów, zajęć artystycznych dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Wstęp na teren zamku jest bezpłatny.

 

Wejście do parku w Leśnicy, od strony zamku, zlokalizowane jest przy pl. Świętojańskim 1. Można do niego wygodnie dojechać komunikacją miejską lub pociągiem, ponieważ przystanki znajdują się w pobliżu. Osoby podróżujące samochodem, mogą zostawić auto na darmowym parkingu przed bramą do parku, jednak należy liczyć się z tym, że jest on nieduży i ciężko znaleźć tam wolne miejsce, szczególnie w weekendy.

Godziny otwarcia Centrum Kultury Zamek – Galeria Sztuki ZAMEK oraz Galeria Tymczasem – komiks i ilustracja:

poniedziałek-piątek: 12:00 – 20:00
sobota – niedziela: 12:00 – 18:00

Fanom Leśnicy polecamy nasz kubek [KLIKNIJ W ZDJĘCIE]

 

Foto: Miejsca we Wrocławiu