Miasto Wrocław sfinansowało zakup dwóch nowoczesnych aparatów USG i aparatu do kriolezji, które pomogą pacjentom oddziału urazowo-ortopedycznego.
– Od lat skutecznie wspieramy wrocławskie szpitale, mimo żaden z nich do nas nie należy. Kupujemy karetki, sprzęt do ratowania dzieci, do diagnostyki młodszych i starszych pacjentów. W sumie od 2019 roku przekazaliśmy szpitalom sprzęt wartości 20 mln złotych – mówił podczas przekazywania sprzętu Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.
Zakup dwóch mobilnych aparatów USG oraz aparatu do kriolezji o wysokiej jakości obrazowania umożliwi stawianie pewnych diagnoz oraz precyzyjne i bezpieczne wykonywanie zabiegów u pacjentów z zespołem bólowym odcinka piersiowego, lędźwiowego, z bólem wielostawowym, z tzw. łokciem tenisisty, czy bólami stawów kolanowego i biodrowego.
– Mamy wspaniały zespół, ale technologia postępuje bardzo szybko. Dlatego bardzo dziękujemy za nowoczesny sprzęt, pierwszy tego typu na naszym oddziale. Aparat do kriolezji umożliwia wprowadzanie do ciała pacjenta ciekłego azotu, a to pozwala na wyłączenie bólu na kilka lub kilkanaście miesięcy. Wyłączenie bólu oszczędza organizm pacjenta, nie ma potrzeby stosowania środków przeciwbólowych, natomiast możemy rozpocząć szybką i skuteczną rehabilitację – podkreśla prof. Szymon Dragan, ordynator Oddziału Urazowo – Ortopedczynego Szpitala im. Marciniaka we Wrocławiu.
W ostatnich latach rośnie liczba osób z chorobami układu mięśniowo-szkieletowego. Statystyki zachorowań są niepokojące a kolejki oczekujących w oddziałach i poradniach chirurgii urazowo-ortopedycznej sięgają już końca 2027 roku. Wczesne i szybkie leczenie oraz skuteczna profilaktyka pozwolą na wyłonienie pacjentów, którzy wymagają natychmiastowej i bardzo skrupulatnej diagnostyki.
Nowe aparaty będą stosowane także do diagnostyki wstępnej w planowanym Centrum Profilaktyki i Leczenia Chorób Kręgosłupa oraz Centrum Profilaktyki i Artroskopowego Leczenia Urazów.
Foto: mat. prasowe