Otulone śniegiem, oblane słodkim lukrem i rozświetlone tysiącami lampek, wykonane w stu procentach z piernika miasto. Największa na świecie piernikowa makieta została oficjalnie otwarta dla odwiedzających w czwartek (25 listopada) o godzinie 10:00 we wrocławskim Kolejkowie.

Miasto z Piernika powstało z przepisu, do którego realizacji wykorzystano:

  • 1,2 tony piernikowego ciasta,
  • 98 kg miodu,
  • 34 kg przyprawy do piernika,
  • 27 kg czekolady,
  • niezliczone kilogramy cukrowych posypek, perełek i wiórek czekoladowych.

Dodatkowo 305 jaj, 143 cytryny oraz 28 kg cukru pudru przeznaczono na lukier.

Miasto z Piernika to niemal 300 piernikowych domów, wrocławski ratusz z otaczającymi go kamienicami, kościół oraz zamek. Pośród nich przejeżdżają słodkie, czekoladowe pociągi, a każdy zakątek rozświetlony jest blaskiem lampek i skrzącego się śniegu. Całość przyjemnie pachnie korzennymi przyprawami.

Piernikowa makieta to jedyna taka makieta na świecie, a jej budowa zaczęła się już latem i trwała kilka miesięcy. Miasto z Piernika rozciąga się na powierzchni 100 metrów kwadratowych. To tłumaczy, dlaczego twórcy musieli przeznaczyć na jego stworzenie niespełna pół roku. Praca wymagała wiele cierpliwości, dokładności i, jak w przypadku każdego wypieku, serca.

– Dla uszanowania tradycyjnego kunsztu piekarniczego każdy element wypiekaliśmy w wielkich formach, a następnie odpowiednio wycinaliśmy. Efekt końcowy jest warty ogromu pracy, jaki włożyliśmy w budowę Miasta z Piernika – wyjaśnia pomysłodawca Kolejkowa, Jakub Paczyński.

Można powiedzieć, że to swego rodzaju nawiązanie do dawnych tradycji, ponieważ historia pierników we Wrocławiu sięga dawnych czasów, a w XIV wieku miasto uchodziło za jeden z silniejszych ośrodków piernikarstwa. Wówczas smak piernika różnił się od tego, który znamy dzisiaj. Czasem dodawano do niego spore ilości pieprzu, a czasem nadziewano migdałami i kandyzowanymi skórkami owoców.

– Najwcześniejsza wzmianka o zwyczaju wypiekania pierników pochodzi z 7 lutego 1293 roku z Dolnego Śląska. Jest to najstarsza wzmianka o piernikach w Europie Środkowej! Pierwsze wzmianki o piernikach toruńskich pochodzą z 1380 roku, czyli dolnośląskie pierniki są prawie 90 lat starsze – zdradził piernikarz Marcin Goetz ze Słodkiej Chatki.

Wystawa Miasto z Piernika będzie dostępna do zwiedzania aż do końca lutego 2022 roku.

Przypominamy, że Kolejkowo to ogromna, tętniąca życiem makieta, przedstawiająca rzeczywistość w 25-krotnym pomniejszeniu. W Kolejkowie zobaczymy życie na wsi, potowarzyszymy turystom podczas górskich wypraw, weźmiemy udział w akcji ratunkowej, zobaczymy jeżdżące po torach pociągi, pływający statek i autentyczne, historyczne  budowle Dolnego Śląska.

Kolejkowo znajduje się w Sky Tower, I piętro, ul. Powstańców Śląskich 95 we Wrocławiu. Czynne jest 365 dni w roku, w godzinach 10-18, także we wszystkie niedziele i święta. Bilet wstępu kosztuje 25 zł – normalny i 20 zł – ulgowy (ulga dotyczy dzieci od 3 do 18 lat, studentów, emerytów, rencistów, osób niepełnosprawnych). Dzieci w wieku do 3 lat zwiedzają makietę bezpłatnie.

 

Źródło: mat. prasowe / Foto: Miejsca we Wrocławiu