Przetarg na budowę nowoczesnego i przyjaznego dla pacjentów szpitala zwyciężyła firma PORR, która złożyła ofertę z kwotą 1,055 mld zł. W poniedziałek (22 maja) Dolnośląskie Centrum Onkologii Pulmonologii i Hematologii podpisało z wykonawcą umowę na realizację inwestycji. Planowany termin otwarcia szpitala to połowa 2028 roku.

Budowa szpitala ma zostać zrealizowana w ciągu 51 miesięcy. Etap projektowania potrwa 15 miesięcy, natomiast etap budowy 36 miesięcy. Planuje się, że w roku 2028 do placówki trafią pierwsi pacjenci. Inwestycja współfinansowana jest ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego, z budżetu państwa oraz ze środków własnych DCOPiH.

– Budujemy Nowy Szpital Onkologiczny, który jest największą w historii Dolnego Śląska inwestycją w zdrowie mieszkańców całego regionu. Podpisana umowa jest kamieniem milowym w realizacji tej oczekiwanej przez Dolnoślązaków, strategicznej inwestycji w ochronę zdrowia. Nowoczesny szpital onkologiczny umożliwi najwyższy poziom leczenia pacjentów w zakresie onkologii, pulmonologii i hematologii. Inwestycję realizujemy dzięki zaangażowaniu, współfinansowaniu i współpracy Samorządu Województwa Dolnośląskiego i rządu RP. To dla nas wspólne, priorytetowe wyzwanie – podkreśla Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Nowy szpital powstanie przy ul. Kosmonautów. Będzie miał powierzchnię 100 502,79 m2 – 4 kondygnacje naziemne oraz 1 podziemną. Będzie mieściło się w nim 26 oddziałów stacjonarnych i 30 jednostek leczenia ambulatoryjnego. Liczba gabinetów w przychodni zwiększy się z 33 do 73.  Pacjenci nowego szpitala będą mieli do dyspozycji pokoje 2-osobowe – w sumie 671 łóżek. Wzrośnie także liczba sal operacyjnych – z 8 do 14, dzięki temu będzie można wykonywać nawet 10 tysięcy zabiegów rocznie. Szpital w całości będzie funkcjonował w ramach 9 unitów, czyli kompleksowych centrów diagnostyki i leczenia. Przy budynku zostanie zorganizowany parking z 1026 miejscami postojowymi. Plan budynku oparty jest na kształcie litery Y, uwzględnia ścieżkę pacjenta tak, aby miał on możliwość jak najszybszego dostania się do lekarza, laboratorium czy na oddział.

– Marzenia się spełniają, ale potrzebna jest do tego determinacja wielu osób. Nie brakowało nam jej, bo chodzi przecież o ludzkie zdrowie i życie – mówił podczas podpisywania umowy Paweł Zawadzki, zastępca dyrektora ds. rozwoju DCOPIH. – Dziś pragnę podziękować wszystkim, którzy zaangażowali się w projekt budowy nowego szpitala, w sposób szczególny: premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, ministrowi zdrowia Adamowi Niedzielskiemu oraz Marszałkowi Cezaremu Przybylskiemu i zarządowi województwa.

Nowy Szpital Onkologiczny będzie skupiał w jednym miejscu zakresy lecznictwa onkologicznego, hematologicznego wraz z Krajowym Bankiem Dawców Szpiku oraz chorób płuc, realizowanych dotychczas w trzech szpitalach: Dolnośląskim Centrum Onkologii, Dolnośląskim Centrum Chorób Płuc i Dolnośląskim Centrum Transplantacji Komórkowych.

 

Foto: mat. prasowe UMWD