Nieopodal Parku Staromiejskiego mieści się placyk, w którego centralnym miejscu znajduje się pomnik Mikołaja Kopernika. Zanim jednak pojawiła się rzeźba upamiętniająca polskiego astronoma, istniał tam jeden z ostatnich pałaców szlachty śląskiej.

Wspomniany pałac miejski został wzniesiony z inicjatywy Karla Lazarusa Henckela von Donnersmarck ze Świerklańca, potomka górnośląskiego rodu magnatów ziemskich i przemysłowych Henckel von Donnersmarck. Budynek zaprojektował niemiecki architekt, Carl Ferdinand Langhans, natomiast za jego budowę odpowiedzialny był Johann Christian Valentin Schulze.

Budowa pałacyku trwała dwa lata, od 1825 do 1827 roku, a wzniesiono go na rogu obecnych ulic Piotra Skargi i Teatralnej. Budynek miał trzy kondygnacje i powstał na planie litery U. Główne wejście, zaakcentowane czterokolumnowym przerwanym toskańskim portykiem balkonowym, znajdowało się od strony ul. Piotra Skargi. Nad kolumnami powstało okno zwieńczone kartuszem herbowym.

Pomiędzy dwoma skrzydłami pałacu znajdował się dziedziniec. We wnętrzu budynku zbudowano klatkę schodową, której wejście zdobiły figury sfinksów. Na pierwszym piętrze znajdowało się piętnaście reprezentatywnych pomieszczeń, z których największe wrażenie robił złoty salon z kopułą i dekoracyjną sztukaterią, a także dwukondygnacyjna sala balowa z klasycystyczną dekoracją i dwoma galeriami opartymi na dwunastu jońskich kolumnach.

Pałac Henckla von Donnersmarcka uległ zniszczeniu podczas działań wojennych w 1945 roku, a w 1950 roku rozebrano jego pozostałości. Na miejscu pałacu stworzono placyk z pomnikiem upamiętniającym Mikołaja Kopernika, który został odsłonięty w 1974 roku.

Mapa: LINK

Tekst: CWC
Foto: Zbiory Fotopolska