Pozytywna decyzja w sprawie rozbiórki Solpolu zapadła w lipcu 2021 roku, natomiast prace wyburzeniowe rozpoczęły się w marcu 2022 roku. Aktualnie po postmodernistycznym budynku nie ma już praktycznie śladu, pozostał tylko beton i gruz. Wiadomo już, jakie są plany właściciela związane z działką przy ul. Świdnickiej.

21 kwietnia 2021 roku do Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wpłynął wniosek o pozwolenie na rozbiórkę budynku handlowo-usługowego zlokalizowanego przy ul. Świdnickiej 21-23, a mianowicie słynnego Solpolu. Pozytywna decyzja w sprawie rozbiórki zapadła natomiast 30 lipca 2021 roku.

Choć wiele osób podejmowało próby ratowania charakterystycznego budynku, to jednak na nic się one nie zdały. Jedną z inicjatyw obrońców dawnego domu handlowego było złożenie wniosku o uznanie Solpolu za zabytek. Wojewódzka Konserwator Zabytków stwierdziła jednak, że nie przedstawia on wartości historycznej, w związku z czym jej decyzja w tej kwestii była negatywna.

Kolejnym krokiem zwolenników oryginalnego budynku była petycja o objęcie ochroną budynku Domu Handlowego Solpol we Wrocławiu oraz zawieszenie postępowania w sprawie wydania przez władze miasta pozwolenia na rozbiórkę budynku. Autor petycji podkreślał, że „budynek Solpolu pojawia się w publikacjach o polskiej architekturze jako najbardziej wyrazisty przykład postmodernizmu. Odwaga, śmiałość, różnorodność to wartości łączące Solpol i Wrocławian. Budynek oddaje charakter miasta i jego mieszkańców. To nasza tożsamość, to część współczesnego Wrocławia. To ważny ślad historii, który wrósł w krajobraz ulicy Świdnickiej i powinien pozostać jako ważny punkt na mapie Wrocławia.” Pomimo tego, wniosek o rozbiórkę został rozpatrzony na korzyść spółki Polsat Nieruchomości.

Informacje o rozbiórce postmodernistycznego budynku pojawiały się w wielu źródłach już od dawna. W grudniu 2021 roku na jednym z portali o tematyce budowlanej udostępniono ogłoszenie o zapotrzebowaniu na wyburzenie Solpolu, którego rozbiórka miała rozpocząć się już 17 stycznia 2022 roku, jednak wtedy prace się nie rozpoczęły. Ostatecznie roboty, za które odpowiedzialna jest firma Tree Capital, rozpoczęły się 17 marca 2022 r. Planowany termin zakończenia prac rozbiórkowych to wrzesień bieżącego roku.

Aktualnym właścicielem nieruchomości przy ul. Świdnickiej jest firma Noho Investment z Krakowa. Jej założycielami są: Rafał Kula i Sebastian Kulczyk – syn Grażyny Kulczyk i Jana Kulczyka. Jak informuje portal wroclaw.pl, prezes firmy Noho zdradził, że w miejscu Sopolu powstanie budynek mieszkalny z usługami o wysokim standardzie. Część usługowa będzie zlokalizowana na parterze, a przestrzeń mieszkalna na wyższych kondygnacjach. Będzie to pierwsza inwestycja Nowo Investment we Wrocławiu.

 

Foto: Miejsca we Wrocławiu