Blisko 50 połączeń do najpopularniejszych miejsc w Europie i rozkładowa nowość, czyli Porto. 30 października w życie wchodzi nowy zimowy rozkład lotów z Portu Lotniczego Wrocław. Zanzibar, Cypr czy Wyspy Kanaryjskie – opcji do wyboru jest wiele.

Beach break – to hasło zdominuje sezon zimowy na wrocławskim lotnisku. Nowy rozkład lotów startuje 30 października, a pasażerowie będą mogli wybierać spośród 49 kierunków (39 kierunków niskokosztowych, 5 sieciowych i 5 czarterowych), w tym tych najpopularniejszych w południowej części Europy.

W zimowej siatce lotów pozostaje lwia część popularnych kierunków południowych, które cieszą się powodzeniem wśród podróżnych przez cały rok. Wzmacnia się również oferta sieciowa, a także powracają lubiane czartery – mówi Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego Wrocław i dodaje: – Po naprawdę udanym sezonie letnim liczymy na utrzymanie tendencji wzrostowej i zakończenie roku 2022 roku z ruchem pasażerskim na poziomie około 2,6 mln pasażerów.

W nowym rozkładzie lotów pojawi się zapowiadana już nowość, czyli połączenie do Porto. Loty od 11 grudnia zrealizują linie Ryanair. Samoloty będą startować w niedziele i środy, a lot potrwa 3 godziny i 30 minut. Pierwszy raz w historii w zimowym rozkładzie znalazły się codzienne rejsy z Wrocławia do Dublina obsługiwane przez linie Ryanair (do tej pory było to sześć lotów w tygodniu). Wzrośnie również liczba rejsów tego przewoźnika do Malagi (od 14 grudnia będą to dwa rejsy w tygodniu), do Gdańska (z dwóch do trzech lotów tygodniowo) i do Wenecji-Treviso – tu również loty będą realizowane trzy razy w tygodniu (we wtorki, piątki i niedziele).

Te zmiany pozwolą nam zwiększyć liczbę operacji w tygodniu nawet o 13 proc. w stosunku do roku 2019 roku. Ten wynik stawia nas zdecydowanie powyżej średniej dla sześciu największych lotnisk Ryanaira w Polsce, które mają łączny wzrost o 6,7 proc. – przyznaje Dariusz Kuś.

Pora na zimowe beach breaki

Zimowy rozkład lotów zachęca do planowania city breaków i wypoczynku w południowej części Europy. W nowej siatce lotów znalazły się popularne połączenia do Hiszpanii, Włoch czy na Maltę, a jesień i zima to czas beach breaków.

Harmonogram rejsów sprzyja planowaniu okołoweekendowych wylotów prosto z Wrocławia. Wystarczy jeden lub dwa dni wolnego w pracy, by cieszyć się kilkudniowym wypoczynkiem nad Morzem Śródziemnym lub Oceanem Atlantyckim – zauważa Cezary Pacamaj, wiceprezes Portu Lotniczego Wrocław.

Na zimowy beach break można wybrać się np. do Palermo, Neapolu, Alicante, Barcelony, Malagi, Pafos, Larnaki czy na Maltę. W nowym rozkładzie lotów wśród popularnych kierunków południowych znalazło się siedem włoskich (Bolonia, Mediolan, Palermo, Wenecja-Treviso, Rzym, Turyn i Mediolan), cztery hiszpańskie (Alicante, Malaga, Barcelona i Lanzarote), dwa cypryjskie (Larnaka i Pafos), jeden portugalski (Porto) i połączenie na Maltę. Do większości z tych miejsc przewoźnicy będą latali dwa, a nawet trzy razy w tygodniu.

Dodatkowo we wrześniu Wizz Air wymienił maszyny na większe A321, co sprawiło, że liczba oferowanych miejsc w samolotach wzrosła z 180 do 230. Przykładem mogą być np. samoloty na Lanzarote, gdzie liczba miejsc dla pasażerów zwiększyła się o ponad 20 proc. – wylicza Cezary Pacamaj.

Jesień i zima to również doskonała okazja, by zwiedzić Gruzję (loty we wtorki i soboty) czy Islandię (loty w poniedziałki i piątki), a także skandynawskie stolice – Oslo i Sztokholm. Nie można oczywiście zapomnieć o lotach do Billund, gdzie znajduje się słynny Legoland. W grudniu można tam poczuć prawdziwie świąteczny klimat za sprawą specjalnego zimowego lodowiska, bożonarodzeniowych instalacji i 400 choinek, które od 26 listopada pojawią się na terenie parku rozrywki. Nowy rozkład lotów to oczywiście bogata siatka połączeń do Wielkiej Brytanii (Bournemouth, Bristol, East Midlands, Edynburg, Leeds, Liverpool, Londyn, Manchester, Newcastle, Doncaster) i Irlandii (Dublin, Shannon).

Biznes lata częściej

Jesień i zima zapowiada się dobrze również dla biznesu, bo na najpopularniejszych kierunkach przewoźnicy sieciowi zwiększyli liczbę rejsów. Lufthansa dodała nowy lot z Wrocławia do Monachium w czwartki i piątki o godz. 17.25 (łącznie w czwartki i piątki będą realizowane trzy połączenia). Przewoźnik zmienił też samoloty do Frankfurtu na większe (Embraer 190), dzięki czemu liczba miejsc dla pasażerów z Wrocławia zwiększy się o 25 proc.

W rozkładzie połączeń sieciowych znalazły się loty do Warszawy (sześć połączeń dziennie od poniedziałku do piątku i pięć w niedziele), do Zurychu (SWISS) – w poniedziałki i piątki, a także do Amsterdamu (KLM) – codziennie z wyjątkiem czwartków.

A może podróże zorganizowane?

Sezon zimowy to również lubiane czartery. Do rozkładu wróciło połączenie na Zanzibar, a w siatce lotów są również Wyspy Kanaryjskie – Fuerteventura, a także Egipt (Marsa Alam, Hurghada) i Turcja (Antalya). Dodatkowo jesienią i zimą część połączeń będzie realizowanych w formie czarter mix, co oznacza, że w samolotach przewoźników niskokosztowych będą mogli podróżować pasażerowie, którzy wykupili wycieczki w biurach podróży. Dotyczy to lotów na Lanzarote i Maltę, a także do Pafos, Larnaki, Malagi i na lotnisko Barcelona El Prat.

 

Foto: mat. prasowe Port Lotniczy Wrocław