Koncert na placu Wolności, festiwal uliczny, kino plenerowe, a może koncert bluesowy? Sprawdziliśmy, jakie darmowe atrakcje czekają na wrocławian w najbliższych dniach. Zdecydowanie warto zaplanować sobie weekend i wziąć udział w ciekawych wydarzeniach.
1.) Europejska Noc Literatury 2022
W sobotę (20 sierpnia) we Wrocławiu odbędzie się 11. odsłona Europejskiej Nocy Literatury. Jedno z najważniejszych wrocławskich wydarzeń literackich, co roku przyciągające tysiące słuchaczek i słuchaczy, tym razem odbędzie się na Przedmieściu Świdnickim. Formuła Europejskiej Nocy Literatury od pierwszej edycji pozostaje niezmienna: fragmenty dziesięciu książek czytane są przez dziesięć postaci polskiej kultury w dziesięciu lokalizacjach wybranego osiedla Wrocławia.
Więcej informacji i repertuar znajdziesz TUTAJ.
Gdzie: Przedmieście Świdnickiej (różne lokalizacje)
Kiedy: sobota 20 sierpnia, godz. 18:00-23:00
2.) SpotkajMY się na Placu Wolności! – koncert
– SpotkajMY się – 21 sierpnia na Placu Wolności. Stwórzmy wspólną przestrzeń do wspomnień i rozmów, tu i teraz, które sprawią, że będziemy pamiętać, że Wrocław jest dla nas ważny – piszą organizatorzy.
Tego dnia na wrocławskiej scenie wystąpią: MESAJAH feat: Grubson, Jagoda Kret, Sound’n’Grace, Miodu (Jamal), Gutek (Indios Bravos), I Grades, Kasia Kowalska.
Gdzie: plac Wolności
Kiedy: niedziela 21 sierpnia, godz. 16:00
3.) Letnie Kino Opery Wrocławskiej
– Letnie Kino codziennie o 21:00 gromadzi wrocławian wokół najpiękniejszych spektakli Opery Wrocławskiej – niezmiernie cieszymy się, że możemy spotykać się każdego dnia z Wami w tak licznym gronie! Zapraszamy codziennie! Do końca wakacji będziemy promować nasz nowy sezon artystyczny, pokazując najlepsze nasze realizacje, po to, aby spotykać się z Wami w jak najliczniejszym gronie w operze na spektaklach w 2022 i 2023 roku – zachęca Opera Wrocławska.
Repertuar na weekend:
- 19 sierpnia (piątek) – ,,Tosca”,
- 20 sierpnia (sobota) – ,,Wesele Figara”,
- 21 sierpnia (niedziela) – ,,Cyganeria”.
Gdzie: plac przy Operze Wrocławskiej (od strony fosy)
Kiedy: 1-22 sierpnia, start spektakli codziennie około godz. 21:00
4.) Festiwal uliczny – BuskerBus 2022 we Wrocławiu
BuskerBus to coroczny interdyscyplinarny festiwal uliczny, który wyróżnia międzynarodowy program i otwartość na dziedziny sztuki. Publiczność może zobaczyć performerów, którzy przygotowując swoje autorskie spektakle, śmiało czerpią zarówno z dobrze znanych, jak i tych mniej oczywistych gatunków i technik cyrkowych, muzycznych, teatralnych i tanecznych.
Różni ich kraj pochodzenia, doświadczenie i dziedziny, w których się specjalizują. W programie są spektakle absolwentów szkół cyrkowych w Rosario, Sztokholmie, w Turynie, jak i samouków, którzy całe życie poświęcili tworzeniu jak najlepszych pokazów. Nie zabraknie podnoszeń akrobatycznych, żonglerki, iluzji, autorskich piosenek, i wielu innych propozycji, które docenią widzowie w każdym wieku.
Harmonogram:
- 20 sierpnia: Park Skowroni (obok boiska do siatkówki od ul. Weigla) w godzinach 10-12 cyrkowa rozgrzewka (wspólny trening)
- 20-21 sierpnia: Wrocław, Rynek 13:00-22:00 wszystkie pierzeje Rynku – pokazy uliczne
Gdzie: różne lokalizacje
Kiedy: sobota-niedziela (20-21 sierpnia)
5.) Kino Plenerowe w Parku Klecińskim
Rady Osiedla z Kleciny i Krzyków-Partynic zapraszają po raz kolejny do oglądania filmów w ujmujących okolicznościach Parku Klecińskiego i rzeki Ślęzy.
– Razem z Wrocławską Fundacją Filmową przygotowaliśmy cały przekrój filmów. Kultowy Miś, szalone, a jednocześnie przezabawne Dzikie historie czy trzymający w napięciu Jeden gniewny człowiek. W naszym repertuarze każdy znajdzie coś dla siebie! Zapewnimy leżaki i krzesełka składane, ale własne koce mile widziane. Do zobaczenia na seansach! – zachęcają organizatorzy.
20 sierpnia w repertuarze film pt. „Dzikie historie” reż. Damian Szifron, Argentyna/Hiszpania 2015
Gdzie: Park Kleciński
Kiedy: sobota 20 sierpnia, godz. 21:00
6.) Parkowy teatr porusza i czaruje – warsztaty w Parku Brochowskim
20-21 sierpnia: BUNRAKU W PARKU – Budowa i wstęp do animacji japońskich lalek bunraku dla dzieci od lat 10.
– Zapraszamy wszystkie dzieci wraz z osobami dorosłymi na warsztaty z budowy lalek w japońskim stylu „bunraku”. To bardzo ciekawy typ lalek, animowanych przez trzy osoby, najczęściej z zakrytymi pod czarnym kapturem twarzami. Zapoznamy się trochę z tego typu teatrem i dowiemy się jak długo musiał ćwiczyć mistrz, by móc perfekcyjnie opanować sztukę animacji. Każdy zrobi swoją własną lalkę, którą weźmie potem ze sobą do domu. W niedzielę za to, po skończeniu naszych dzieł będziemy mieli okazję je animować i może nawet stworzyć krótką etiudę teatralną! – zachęcają organizatorzy.
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, obowiązują zapisy mailowe: inesminkiewicz@onet.pl
Gdzie: Zbiórka – Park Brochowski (od strony Grabowego Labiryntu)
Kiedy: sobota-niedziela 20-21 sierpnia, godz. 10:00-12:00
7.) Idź w dzikie! – Spacer przyrodniczo-ornitologiczny w Lesie Sołtysowickim
– Zapraszamy na kolejny spacer w ramach kampanii Dziki Wrocław – dzika przyjemność! Tym razem będzie to spacer z ornitolożką – Małgorzatą Pietkiewicz. Choć środek lata nie kojarzy nam się z obserwacjami ornitologicznymi, to nie znaczy, że nie możemy wybrać się na spacer z lornetką. To jest okres, w którym możemy spotkać rodziny z młodymi i to ich właśnie będziemy szukać w Lesie Sołtysowickim i nad Widawą. Jest też szansa na usłyszenie ptasiego śpiewu – zachęcają organizatorzy.
Na spacer obowiązują zapisy – decyduje kolejność zgłoszeń. ZAPISY TUTAJ.
Gdzie: zbiórka pod Ośrodkiem Rekreacji Sołtysowice – Stadion Sportowy „Sołtysowice”
Kiedy: niedziela 21 sierpnia, godz. 7:00
8.) XIX Letnie Spacery z Przewodnikiem
19.08.2022 (piątek), godz. 18.00, „Skarby wrocławskiego modernizmu”
Wycieczka przez obszar Starego Miasta tropami najbardziej znanych, przełomowych i najważniejszych dzieł powstałych w okresie panującego w architekturze europejskiej modernizmu. Domy handlowe, biurowce, budynki instytucji finansowych, fabryki i siedziby fabrykanckie; dzieła takich sław architektury jak: Hans Poelzig, Erich Mendelsohn, Max Berg, Hermann Dernburg czy Sepp Kaisner.
Dowiemy się gdzie znajduje się taras na 100 stolików?, czym się różni biały modernizm od czarnego? i co tak naprawdę skrywa się pod słowem „Bauhaus”? Czy Wrocław zasługuje na miano polskiej stolicy modernizmu? A jaka jest aktualnie kondycja i postrzeganie wrocławskiego post modernizmu biorąc pod uwagę „znikanie” domu handlowego „Solpol”?
- wycieczka piesza,
- czas trwania 2,5 godz.,
- start: Infopunkt ,,Barbara”
20.08.2022 (sobota), godz. 11.00, „PodRóże z Tadeuszem – wrocławskie miejsca Różewicza”
Wybitny polski poeta, dramaturg i prozaik, nazywany „świadkiem koronnym XX wieku”- Tadeusz Różewicz. W stolicy Dolnego Śląska spędził połowę swojego życia.
Podczas tegorocznej edycji Letnich Spacerów z Przewodnikiem chcemy Państwa zaprosić na spacer śladami autora „Kartoteki”. Dowiemy się min. jaki był stosunek poety do Nagrody Nobla?, czy był wegetarianinem?, jakie zakazane rzeczy robił z Getem-Stankiewiczem? oraz kogo i co określił mianem „kamiennej poczwary”. Dowiemy się co czytał i co pozostawił po sobie z wrocławskiego etapu twórczości.
- wycieczka piesza,
- czas trwania 2,5 godz.,
- start: pomnik Jana XXIII, ul. Św. Marcina
20.08.2022 (niedziela), godz. 10.00, ,,Karl Heinrich Klingert – czyli jak Wrocław przeszedł do historii nurkowania”
Karl Heinrich Klingert to postać mało znana szerszemu odbiorcy, zupełnie inaczej wygląda sytuacja wśród miłośników nurkowania. W środowisku osób uprawiających zawodowo i amatorsko nurkowanie jest to postać formatu światowego i powszechnie znana. Twórca pierwszego urządzenia umożliwiającego oddychanie pod wodą i bohater pierwszego w historii, potwierdzonego spaceru podwodnego zasługuje na poświęcenie mu uwagi. Pedałując wrocławskimi ścieżkami rowerowymi zapoznamy się z biografią i wynalazkami tego niezwykłego człowieka.
- wycieczka rowerowa,
- czas trwania 3,0 godz.,
- start: Infopunkt ,,Barbara”;
- zakończenie Pracze Odrzańskie.
- Uwaga: Obowiązują zapisy!, limit 35 osób
- Zapisy – oddział Wrocławski PTTK – tel. 71/34 330 44
21.08.2022 (niedziela), godz. 11.00, „Wrocław miastem spotkań – 1000 lat historii miasta dla obcokrajowców” (j. angielski)
Poglądowa wycieczka skierowana dla obcokrajowców, podczas której powędrujemy poprzez najważniejsze wydarzenia i postacie z historii miasta, przez ulice Starego Miasta do „Dzielnicy Czterech Wyznań”.
- wycieczka piesza w języku angielskim,
- czas trwania 2 godz.,
- start: Infopunkt „Barbara”
Gdzie: różne lokalizacje
Kiedy: piątek-niedziela (19-12) sierpnia
9.) Jazzovo 2022 – Jakub Luboiński Band
– 19 sierpnia zapraszamy na koncert Jakuba Luboińskiego z zespołem! – zachęcają organizatorzy.
Gdzie: Patio OVO Wrocław, ul. Podwale 83
Kiedy: piątek 19 sierpnia, godz. 19:00
10.) „Szanując zamysł artysty, ratować dzieło. Prace Magdaleny Abakanowicz oczami konserwatora tkanin – wykład Diany Jędrysek-Skotnickiej”
– Magdalena Abakanowicz powiedziała, że Abakan „potrzebuje szczególnej troskliwości i szczególnej ekspozycji¨”. Jak dbać o artefakt, który „do niczego się nie nadaje”? Gdzie jest granica interwencji konserwatorskiej? Czy można pozwolić „zestarzeć” się dziełu, które jest w zbiorach Muzeum Narodowego? Artystka podarowała nam pewną formę – można coś zrobić, jeśli z czasem zaczyna się zmieniać? Sztuka współczesna to też muzealia – to dobro narodowe, więc obowiązkiem konserwatora dzieł sztuki jest chronić i zachować je dla następnych pokoleń. Nie możemy być egoistami i „zużywać” działa sztuki, widząc tylko „dziś”. Jako konserwator tkanin jestem bardzo specyficznym „widzem”, bo nikt nie ma możliwości zajrzenia fizycznie w głąb dzieła, tak dalece jak ja – mówi Diana Jędrysek-Skotnicka, Starszy konserwator w Pracowni Konserwacji Tkanin MNWr.
Gdzie: przestrzeń Pawilonu Czterech Kopuł
Kiedy: sobota 20 sierpnia, godz. 16:00
11.) Koncert organowy w Bazylice św. Elżbiety we Wrocławiu
Przez całe lato na organach Michaela Englera zagra dziewięciu polskich organistów młodego pokolenia, przede wszystkim studenci Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach oraz Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu.
Wszystkie koncerty będą bezpłatne i niebiletowane.
Gdzie: Bazylika św. Elżbiety
Kiedy: piątek 19 sierpnia, godz. 19:00 – Krystian Klej (Poznań)
12.) Weekendowe pokazy specjalne Wrocławskiej Fontanny Multimedialnej
Wodne widowiska, którym towarzyszą multimedialne animacje, spektakularne oświetlenie oraz idealnie dobrana muzyka: klasyczna, współczesna, pop i ambient, będą odbywają się codziennie od godz. 10:00 do 22:00. Natomiast weekendowe pokazy specjalne zaplanowano na poszczególne daty.
19 sierpnia 2022
21:30 Dzień dobry Marilyn. Czas trwania pokazu: 12:46 min
20 sierpnia 2022
21:30 Katedra Demokracji. Czas trwania pokazu: 14:40 min
Gdzie: Pergola, kompleks Hali Stulecia, ul. Wystawowa 1
Kiedy: piątek-sobota (19-20 sierpnia), godz. 21:30
13.) Kino plenerowe – Nocny Targ Tęczowa
– Najbardziej nocne kino plenerowe na Tęczowej 65 powraca! Zjedzie, wypijecie, zobaczycie! – piszą organizatorzy.
W niedzielę 21 sierpnia w repertuarze film pt. „Piękny umysł”.
Gdzie: Nocny Targ Tęczowa, ul. Tęczowa 65
Kiedy: niedziela 21 sierpnia, godz. 21:30
14.) Vertigo Summer Blues Festival
Po czerwcowym Vertigo Summer Vibes Festival i lipcowym Vertigo Summer Jazz Festival, w sierpniu przyszedł czas na muzykę bluesową. Format festiwalu jest taki sam jak w przypadku poprzednich spotkań muzycznych. Razem z „niebieskimi dźwiękami” będzie można podróżować po najciekawszych miejscach we Wrocławiu, gdzie odbędą się koncerty na żywo.
Więcej o festiwalu przeczytasz TUTAJ.
Gdzie i kiedy:
- sobota 20 sierpnia, Tomasz Nitribitt & Americana Review – Przystanek Rondo, godz. 16:00
- sobota 20 sierpnia, VW PROJECT – Hala Stulecia / Pergola, godz. 20:30
- niedziela 21 sierpnia, J.J. Trio – Wyspa Daliowa, godz. 16:00
15.) Niedzielne śniadanie w Parku Andersa
Park Śniadaniowy to wydarzenie stworzone z myślą o miłośnikach celebracji długich i smacznych poranków. W każdą niedzielę można tam spróbować lokalnych produktów, odkryć nowe smaki, wziąć udział w rozmaitych aktywnościach i spędzić czas na świeżym powietrzu. Pojawią się foodtrucki oferujące różnorodne dania śniadaniowe, nie zabraknie również produktów na wynos, a także trunków, które będą dostępne w pobliskim Forest Barze.
Gdzie: Park Andersa
Kiedy: niedziela 21 sierpnia, godz. 9:00-16:00
16.) Letnie kino w Centrum Historii Zajezdnia
– Zapraszamy na tegoroczną edycję Kina letniego w Zajezdni. W tym roku widzimy się co piątek o 21:30 od 22 lipca do 19 sierpnia. Letnie kino plenerowe w Zajezdni to okazja, by spędzić wieczór w miłej i przyjemnej atmosferze lata. Tegoroczna edycja to pięć wybranych filmów – zachęcają organizatorzy.
19 sierpnia w repertuarze film pt. „Nie ma mowy” w reżyserii Seana Mewshawa. W komedii romantycznej widzowie zobaczą m.in. Rebeccę Hall oraz Jasona Sudeikisa.
Gdzie: Centrum Historii Zajezdnia, ul. Grabiszyńska 184
Kiedy: piątek 19 sierpnia, godz. 21:30
17.) Letnie kino plenerowe na Sołtysowicach
– Rada Osiedla Sołtysowice zaprasza na bezpłatny, letni cykl imprez organizowanych w ramach Funduszu Czasu Wolnego. Na pokazie zapewniamy leżaki, jednak ze względu na ich ograniczoną ilość sugerujemy również, by wziąć własne koce, krzesełka czy maty do siedzenia – piszą organizatorzy.
21 sierpnia w repertuarze film pt. „Ból i Blask”.
Gdzie: Sołtysowicki Stadion, ul. Sołtysowicka 68
Kiedy: niedziela 21 sierpnia, godz. 20:00
18.) Spacery po Wrocławiu z Wroclavią
– Już 20 sierpnia odbędzie się kolejny Spacer po Wrocławiu. Tym razem zwiedzimy Przedmieście Świdnickie i poznamy historię m.in. Narodowego Forum Muzyki oraz Mezotonowca, który był jednym z bardziej znanych budynków mieszkalno-usługowych w latach 60. w stolicy Dolnego Śląska – zachęcają organizatorzy.
Gdzie: zbiórka przed głównym wejściem do Wroclavii, przy starym Dębie
Kiedy: sobota 20 sierpnia, godz. 11:00
19.) Niedzielna Potańcówka – ROCK ON WROCŁAW
– Dużo muzyki swingowej, rozmów, śmiechu oraz luzu i relaksu. Co ważne, potańcówka jest dla wszystkich związanych z muzyką swingową, więc lindy hop’owcy, rock’n’roll’owcy i boogie woogie’owcy – wpadajcie pomachać nogami! – piszą organizatorzy.
Gdzie: DACH Dominikańska, pl. Dominikański 3 (dach Galerii Dominikańskiej)
Kiedy: niedziela 21 sierpnia, godz. 18:00
20.) W rękach dzieło. Pilczycki art-street 2 – warsztaty tkackie
– Zapraszamy na pierwsze zajęcia z cyklu warsztatów artystycznych związanych z nazwami ulic osiedla Pilczyce: Tkackiej, Rękodzielniczej, Mącznej i Szklarskiej. Warsztaty odbywać się będą na skwerach zielonych przy pilczyckich ulicach. Każde zajęcia będą łączyć w sobie część teoretyczną i praktyczną. Pierwsze z cyklu zajęcia tkackie – na przygotowanych ramach tkackich grupa pod okiem artystki będzie tworzyć prace tkackie z dostarczonych włókien – zachęcają organizatorzy.
Udział w warsztatach jest bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona. Na warsztaty obowiązują zapisy: odskpiast@gmail.com lub telefonicznie: 604 163 579
Gdzie: zbiórka na zieleńcu przy ul. Tkackiej 32A / alternatywnie w przypadku niepogody w sali widowiskowej Ośrodka Działań Społeczno-Kulturalnych Piast.
Kiedy: sobota 20 sierpnia, godz. 11:00-13:00
21.) Gorące lato w chłodnych murach Fortu 6 – piknik forteczny
Zapraszamy na piknik forteczny na polanowickim Forcie 6! Będą strzelnice dla dzieci i dorosłych, ognisko przy którym będzie można upiec sobie kiełbaskę a przede wszystkim będzie można zwiedzić fort i schłodzić się w jego starych murach! – zachęcają organizatorzy.
Gdzie: Fort Piechoty nr 6, ul. Polanowicka 9
Kiedy: sobota 20 sierpnia, godz. 10:00-16:00
Foto: Facebook/BuskerBus