We wtorkowe przedpołudnie (10 października) na terenie Portu Lotniczego Wrocław odbyła się konferencja prasowa dotycząca postulatu utworzenia połączenia kolejowego na linii Wrocław Główny-Lotnisko Wrocław. Zgodnie z prognozami Urzędu Transportu Kolejowego, z takiej formy transportu korzystałoby około 1,4 miliona pasażerów rocznie.

W tym roku wrocławskie lotnisko obsłuży prawie 4 miliony pasażerów, co będzie najlepszym wynikiem w historii – w następnych latach prognozujemy przyrost o około 10% rocznie. To wymaga od nas poszukiwania nowej organizacji transportu – rozwój komunikacji miejskiej oraz powrót do koncepcji Kolei na Lotnisko – wyjaśnia Karol Przywara, wiceprezes Portu Lotniczego.

Wjazd pociągu specjalnym tunelem prowadzącym wprost do terminala odlotów zaplanowano już w trakcie projektowania lotniska, czyli blisko 15 lat temu, jednak projekt nie doczekał się realizacji do dziś, pomimo gotowej infrastruktury na lotnisku.

Podczas konferencji prasowej wiceprezydent Wrocławia, Jakub Mazur przypomniał historię starań miasta w kwestii budowy wspomnianego połączenia kolejowego, a także wystosował apel do Ministra Infrastruktury o ujęcie tego projektu w rządowej strategii. Zaprezentowano również wstępną koncepcję trasy, która wymagałaby wybudowania łącznika o długości około 3 kilometrów.

Połączenie umożliwiłoby dojazd na lotnisko z centrum Wrocławia w 15-20 minut. Szacunkowy koszt inwestycji to 250 mln złotych, wraz z budową podziemnego dworca na terenie Portu Lotniczego.

O kolejnych krokach i decyzjach związanych z nowym połączeniem kolejowym będziemy informować na bieżąco.

 

Foto: mat. prasowe