Rozwijanie kompetencji przyszłości u dzieci i dorosłych poprzez popularyzację i edukację opartą o nowe technologie oraz cyfrowe wytwórstwo to najważniejsze założenia Pracowni Aktywnego Korzystania z Technologii (PAKT), która powstała niedawno we Wrocławiu. Nowa przestrzeń wyposażona jest w pracownię audiowizualną, stolarską, druku 3D oraz obróbki CNC, gdzie prowadzone są nieodpłatne warsztaty z projektowania graficznego, programowania, robotyki, elektroniki, haftu cyfrowego oraz technik audiowizualnych. Warsztaty są kierowane do grup zorganizowanych, w tym klas szkolnych, a także do osób indywidualnych w każdym wieku, również nauczycieli.

Bezpłatne warsztaty i doświadczeni edukatorzy

PAKT to jedno z pierwszych tego typu miejsc na Dolnym Śląsku. Wyjątkowa przestrzeń powstała na Wrocławskim Ołbinie, w Browarach Wrocławskich, tuż przy Mostach Warszawskich.

PAKT integruje aktywności edukacyjne, społeczne i kulturalne mające na celu rozwijanie kompetencji przyszłości u dzieci, młodzieży i dorosłych z województwa dolnośląskiego. Warsztaty prowadzone są tu przez edukatorów i edukatorki z wieloletnim doświadczeniem. Nauczycielom i nauczycielkom oferują wiedzę i nowoczesne narzędzia dydaktyczne, uczennicom i uczniom praktyczne umiejętności, z którymi mogą związać swoją przyszłość, a dorosłym narzędzia i wiedzę, które otwierają przed nimi nowe możliwości w ich ścieżce zawodowej.

Warsztaty  w PAKT prowadzone są w nowocześnie wyposażonych pracowniach: audiowizualnej, stolarskiej, druku 3D oraz obróbki CNC. Dzięki szerokiej ofercie, każdy z uczestników może wybrać dziedzinę, która najbardziej go interesuje.

PAKT to także pracownia mobilna, której zadaniem jest dotarcie do miejsc dotkniętych wykluczeniem cyfrowym w obrębie całego województwa. Korzystając z jej zasobów, przeprowadzono już ponad 100 bezpłatnych warsztatów, które umożliwiły podniesienie kompetencji cyfrowych u ponad 2500 osób.

STEAM, czyli podejście interdyscyplinarne

Wrocławski PAKT tworzony jest przez Stowarzyszenie Robisz.to, które od lat zajmuje się popularyzacją i wdrażaniem metodologii STEAM w edukacji. Metodologia STEAM (Science, Technology, Engineering, Arts, Mathematics) to interdyscyplinarne podejście w nauczaniu, które integruje nauki ścisłe, technologię, inżynierię, sztukę i matematykę. W STEAM akcent kładzie się na rozwijanie kreatywności, innowacyjności i umiejętności twórczego rozwiązywania problemów poprzez pracę projektową i zespołową.

Jako Stowarzyszenie Robisz.to, w tym momencie mamy ponad 100 scenariuszy warsztatowych wykorzystujących najróżniejsze maszyny. Moim zdaniem największym atutem takich przestrzeni jak PAKT jest to, że te wszystkie maszyny mamy w jednym miejscu. Łącząc różne technologie i podejścia do pracy, jesteśmy w stanie stworzyć dużo rzeczy szybciej, taniej, lepiej i w znacznie ciekawszy dla nas sposób – wyjaśnia Piotr Pobłocki, członek zarządu Stowarzyszenia Robisz.to

Projekt finansowany jest ze środków Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Liderem projektu jest Centrum Projektów Polska Cyfrowa, a partnerami Stowarzyszenie Robisz.to, Politechnika Łódzka i Stowarzyszenie „Miasta w Internecie”.

Zapisy na warsztaty

Na warsztaty mogą zapisać się klasy/grupy szkolne lub inne zorganizowane grupy (wiek uczestników od IV klasy w górę) poprzez stronę internetową: www.warsztaty.robisz.to/wroclaw

Pracownia PAKT prowadzi również szkolenia dla nauczycieli z zakresu edukacji w metodologii STEAM.

Więcej informacji można znaleźć:

Adres: Browary Wrocławskie, ul. Jedności Narodowej 224/2, budynek Butelkowni

 

Projekt PAKT finansowany jest ze środków Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa.

finansowane z ue

 

Foto: Miejsca we Wrocławiu
Artykuł powstał w ramach płatnej współpracy z Pracownią PAKT.