Park Szczytnicki to jeden z najbardziej popularnych parków w mieście. Kojarzy się głównie z różnorodną zielenią, sąsiadującym kompleksem Hali Stulecia, a także Ogrodem Japońskim. Przed laty funkcjonowała tam również nieistniejąca już restauracja „Szwajcarka”, a ponadto można było podziwiać wodospad.

W 1783 roku książę Rzeszy, Friedrich Ludwig von Hohenlohe-Ingelfingen, który pełnił funkcję komendanta garnizonu wrocławskiego, postanowił wybudować swój dworek na terenie Parku Szczytnickiego. Początkowo powstał tylko pałacyk, który z czasem powiększył się o stajnie i strzelnicę. W 1789 roku stworzono również ogrody romantyczne, w których znajdowały się strumienie oraz wiele rzeźb i pomników.

Częścią ogrodów romantycznych było Wężowe Wzgórze, które niszczało od 1806 roku, czyli od momentu najazdu na Wrocław armii napoleońskiej. 80 lat później, a mianowicie w 1886 roku rozpoczęły się prace przy upiększaniu wzgórza, wtedy też powstał tam nieduży, ale urokliwy wodospad. Niestety dalsze losy Wężowego Wzgórza nie są jasne i nie wiadomo dlaczego wodospad zasypano. Dziś nie ma po nim śladu, zamienił się zapewne w górkę porośniętą krzakami.

Krótka historia nieistniejącej już restauracji „Szwajcarka”.

Tekst: CWC
Foto: Zbiory Fotopolska