Architekci z pracowni BBGK stworzyli zwycięski projekt budynku mieszkalnego o wysokości 80 metrów. W wieży powstaną 454 mieszkania, trzypoziomowy parking podziemny oraz część usługowa na parterze.

Pod koniec ubiegłego roku rozstrzygnięto konkurs na koncepcję zagospodarowania basenu portowego (zwyciężyła pracownia AiS), teraz wybrano najlepszy projekt wysokościowca – zwyciężyła wizja studia BBGK Architekci, drugie miejsca zajęła Group-Arch, a trzecie ex aequo: WXCA i 3XA.

 

Wysokościowiec, który powstanie w Porcie Popowice składał się będzie z trzech przesuniętych względem siebie brył. Dzięki temu zabiegowi większa liczba przyszłych mieszkańców będzie mogła również cieszyć się wyjątkowym widokiem na Odrę i miasto. Tym bardziej, że architekci zaproponowali również wykorzystanie przeszklonej elewacji kurtynowej.

W założeniach architektów budynek ma nie tylko stać się ważnym elementem panoramy zachodniej części Wrocławia, ale także tworzyć aktywną przestrzeń wypełnioną miejskim życiem. Sprzyjać temu będzie nie tylko lokalizacja budynku przy porcie, ale również projekt zieleni, który nawiązuje do sąsiadującego z obiektem Parku Popowickiego.

 

Wokół 80-metrowego budynku powstanie wiele zieleni oraz przestrzeni dla różnych aktywności, w tym m.in. amfiteatr, plac piknikowy, plac zabaw, plac fontann i mgły. W parterze budynku znajdą się kawiarnie z ogródkami.

Budowa budynku oznaczonego literą „O” oraz przestrzeni wokół mariny zaplanowana jest na najbliższe lata. W ciągu najbliższych miesięcy opracowana ma zostać ostateczna wizualizacja wieży wraz z zagospodarowaną przestrzenią basenu portowego.

Tekst: Grzegorz Szein

Wizualizacja: Mat. inwestora