W ramach WBO 2018 przy placu Jana Pawła II powstanie droga rowerowa, dzięki której rowerzyści zyskają spójny korytarz łączący Stare Miasto oraz Szczepin. Inwestycja ma powstać do 2021 roku.

Obecnie rowerzyści, którzy jadą drogą rowerową przez pl. Jana Pawła II od strony ul.Ruskiej, muszą wjechać na drogę, która jest przeznaczona dla transportu publicznego i samochodów. Nowa droga rowerowa będzie zaczynać się od przystanku autobusowego przy ul. Legnickiej a następnie ma przebiegać w kierunku placu Solidarności.

Droga będzie posiadać szerokość ok. 2,5 m. W ramach inwestycji powstaną dwa nowe przejazdy rowerowe przez ul. Rybacką i ul. Sokolniczą.

Na razie na przetarg projektanta robót zgłosiła się tylko jedna firma. Urzędnicy uznali jej ofertę za zbyt niską – opiewała na kwotę prawie 50 tys. zł, podczas gdy kosztorys wyniósł 63,5 tys. zł.

Teraz trzeba będzie ogłosić kolejny przetarg. Jeżeli w najbliższym czasie uda się wybrać firmę, to na projektowanie i uzyskanie wszystkich zezwoleń będzie miała dziewięć miesięcy. Według planów urzędu Wrocławia po obu stronach wzdłuż całej ul. Legnickiej mają powstać dwukierunkowe drogi rowerowe. W planach miasta jest również realizacja trzech kolejnych odcinków: od ul. Kwiskiej do wysokości CH „Magnolia” (po stronie Magnolii i Kauflandu), od ul. Stacyjnej do pl. Strzegomskiego (po stronie Dolmedu i Muzeum Współczesnego), od ul. Poznańskiej do ul. Niedźwiedziej (po stronie sądu i dawnego TGG). Aczkolwiek jak na obecną chwile, przetargi nie zostały jeszcze ogłoszone.

Tekst: Grzegorz Szein

Foto: Fotopolska