W piątek 16 lipca miało miejsce symboliczne wbicie pierwszej łopaty pod budowę osiedla Nowa Kolejowa, które powstanie w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus. Generalny wykonawca, czyli firma PORR S.A., ma 26,5 miesiąca na zrealizowanie inwestycji.

Osiedle „Nowa Kolejowa” zostanie wybudowanie na około 3 hektarowej działce w rejonie ulic Kolejowej, Grabiszyńskiej i Tęczowej. Inwestycja ta będzie zdecydowanie unikatowa, ponieważ ocalałe fragmenty zabytkowej, niegdyś największej w Europie fabryki wagonów, zostaną odrestaurowane i wkomponowane w nowoczesną, modernistyczną architekturę.

Autorzy projektu „Nowej Kolejowej” to krakowska pracownia architektoniczna B2Studio – laureaci konkursu na koncepcję osiedla, który spółka PFR Nieruchomości zorganizowała w 2018 roku. Architekci starali się wpisać w charakter miejsca. Forma budynków nawiązuje m.in. do zabytkowego otoczenia.

 

Osiedle będzie składać się z 8 budynków mieszkalnych o zróżnicowanej wysokości – 7 i 5 kondygnacji. Bloki pomieszczą także 6 lokali usługowych, z czego jeden zostanie przeznaczony pod przedszkole. W strukturze mieszkań będą dominować te dwu i trzypokojowe, które stanowią aż 90% wszystkich lokali. W ramach osiedla powstanie także 526 miejsc parkingowych, głównie w garażach podziemnych. Teren osiedla będzie także przyjazny dla osób z niepełnosprawnością ruchową.

– We Wrocławiu obserwujemy wiele podobnych pozytywnych transformacji, które kiedyś pełniły funkcję przemysłową i udaje się dokonywać tych rewitalizacji w ciekawy sposób. Jak widzę wizualizacje tej inwestycji, to jestem przekonany, że tutaj też tak się stanie. Cieszę się z tak dużej inwestycji dla ludzi, po to aby mogli dobrze wystartować tu we Wrocławiu – mówił podczas oficjalnej inauguracji budowy Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

 

Program „Mieszkanie plus” ma na celu zwiększenie dostępu do mieszkań dla osób o dochodach uniemożliwiających nabycie lub wynajęcie mieszkania na zasadach komercyjnych. Jak można przeczytać na rządowych stronach internetowych, program ma pomagać w poprawie sytuacji młodych rodzin, seniorów, czy osób migrujących za pracą do dużych miast.

 

Foto/Wizualizacje: PFR Nieruchomości