Batengi azjatyckie to gatunek azjatyckiego bydła, którego populacja w ciągu ostatnich 10 lat spadła na skutek niezrównoważonych upraw rolnych, wylesiania czy przecinania naturalnych siedlisk zwierząt drogami. We wrocławskim ogrodzie zoologicznym znajduje się jedyna hodowla zachowawcza tego gatunku w Polsce.

W ostatnim czasie w Zoo Wrocław trwa baby boom , a jednym z gatunków, który się powiększył są m. in. bantengi azjatyckie. Nowonarodzone maluchy to chłopiec i dziewczynka, które otrzymały imiona: Assam i Prima. W ogrodzie zoologicznym zostaną około roku. Matkami młodych są Saga i Mokka, a dumnym tatą byk – Django.

We Wrocławiu pierwsze bantengi pojawiły się w 1992 roku, a małe 4 lata później. Do dziś na świat przyszło już 11 maluchów, które trafiły do hodowli zachowawczych na cały świecie. Opiekunowie podkreślają, że bantengi to bardzo łagodne zwierzęta, ale płochliwe. To niezwykle wrażliwy gatunek, podatny na choroby, więc jego hodowla bywa trudna. Bantengi są inteligentne i szybko się uczą. Reagują na swoje imiona i komendy opiekunów.

Bantengi występują na Bali, Jawie, w Wietnamie, Laosie, Birmie, Kambodży i Tajlandii. Zamieszkują tereny otwarte i lasy liściaste. Żywią się głównie trawą, ale także owocami, ziołami, pędami bambusa i gałązkami krzewów. Żyją w stadach od 10 do 30 osobników. Samce, o prawie czarnej sierści, osiągają 1000 kg masy ciała i 180 cm wysokości w kłębie, posiadają też potężne zakrzywione rogi. Samice, są zdecydowanie mniejsze, o kasztanowej sierści i mniej okazałych rogach. To właśnie z powodu rogów bantengi stały obiektem polowań.

 

Foto: Zoo Wrocław