We wtorek 13 lipca, spółka Wrocławskie Inwestycje ogłosiła przetarg na pierwszy etap przebudowy ulicy Pomorskiej. Mowa o jej odcinku od Mostu Pomorskiego Północnego do ul. Cybulskiego. Wykonawca będzie miał po podpisaniu umowy 7 miesięcy na realizację tego zadania.

Temat remontu ul. Pomorskiej poruszany jest już od długiego czasu, jednak pomimo uciążliwości nawierzchni i niebezpieczeństwa, jakie stwarza, początkowo na jej przebudowę nie chciał zgodzić Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków. Konserwator stwierdził, że znajdująca się na ul. Pomorskiej zabytkowa kostka musi zostać zachowana, a jej usunięcie znacznie obniżyłoby walory historyczne, artystyczne i naukowe tego rodzaju przestrzeni.

Z decyzją Konserwatora zupełnie nie zgodzili się mieszkańcy Wrocławia, którzy stworzyli petycję w tej sprawie:

„Pozostawienie kostki będzie dla nas, zwykłych użytkowników, po tylu latach starań o remont Pomorskiej, ogromnym rozczarowaniem. To my korzystamy z tej ulicy codziennie, a jej stan wpływa na nasze codzienne, zwykłe życie.

Walczyliśmy o ten remont przez całe lata i tym razem będzie on przeprowadzony kompleksowo, na kolejne wiele lat. Nie chcemy mieć wrażenia, że nasza walka o remont była zakończona porażką. Dlatego apelujemy o wyrównaną, asfaltową nawierzchnię na ulicy Pomorskiej” – pisali autorzy dokumentu.

Finalnie remont zostanie jednak przeprowadzony.

„Chcemy zająć się tym fragmentem ważnej ulicy dla tej części Wrocławia podczas prac związanych z przebudową mostów Pomorskich. Przebudujemy kompleksowo ten odcinek. W ramach inwestycji powstanie nowe przejście dla pieszych i przejazd rowerowy łączące okolice bulwaru Zwierzyckiego z ul. Strażniczą” – tłumaczy prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk.

Termin zgłaszania ofert w ramach przetargu upływa 16 sierpnia o godzinie 9:00, natomiast ich otwarcie zaplanowano tego samego dnia o godz. 12:00.

 

Foto: Foto: Facebook/Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk / Google Maps