We Wrocławiu przez cały rok dużo się dzieje, a różnego rodzaju wydarzenia i atrakcje przyciągają zainteresowanie mieszkańców. Aby ułatwić wszystkim planowanie wolnego czasu, przygotowaliśmy zestawienie najciekawszych, darmowych wydarzeń, które mogą stać się inspiracją podczas tworzenia planów na weekend.

1.) Finał WOŚP Wrocław

To już 32. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tegoroczna edycja odbędzie się pod hasłem: „Płuca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych!”. 28 stycznia wolontariusze wyjdą na ulice nie tylko polskich, ale i zagranicznych miast, aby zbierać pieniądze na zakup sprzętu medycznego dla polskich szpitali. We Wrocławiu nie zabraknie koncertów i innych wydarzeń towarzyszących, a wszystko po to, by zebrać jak najwięcej funduszy na szczytny cel. Tradycyjnie w ramach zakończenia każdego finału, we wszystkich miastach w Polsce organizowane jest „światełko od nieba”. Nie inaczej będzie we Wrocławiu.

Wrocławski Rynek wypełni się atrakcjami: od klasycznych samochodów i różnorakich motocykli, przez sprzęt strażacki i Wodnej Służby Ratowniczej aż po Golden Retrivery, które będą kwestowały razem z wolontariuszami. Pojawi się także Strefa Gitarowego Rekordu Świata, a finałowa scena na Rynku przesiąknięta będzie najlepszą muzyką, i nie tylko.

Więcej szczegółów dotyczących wydarzenia można znaleźć na Facebooku: https://www.facebook.com/finalWOSPWroclove

Gdzie: Wrocławski Rynek
Kiedy: niedziela (28 stycznia)

2.) Giełda Staroci pod Iglicą

Giełda Staroci to dobrze znane wrocławianom wydarzenie, które w wybrane weekendy odbywa się przy Hali Stulecia lub na skwerze przy kościele św. Marii Magdaleny. Na osoby odwiedzające wystawców czekają nie tylko stare meble, naczynia, przedmioty gospodarstwa domowego, ale także rękodzieło czy biżuteria.

Gdzie: plac pod Iglicą, ul. Wystawowa 1
Kiedy: sobota-niedziela (27-28 stycznia)

3.) Wernisaż wystawy „Lekcja Przyrody – ptaków Wrocławia”

Zapraszamy na wernisaż wystawy „Lekcja przyrody – ptaków Wrocławia”, start 27-go stycznia o godzinie 17, będą drobne przekąski i napoje. Dla wszystkich którzy chcą zobaczyć moje fotografie na żywo, w dużym formacie i zamienić kilka słów z autorem. To też dobra okazja na zwiedzenie kamieniczki Małgosia dla dzieci i dorosłych – zachęca autor zdjęć, Jakub Paluch.

Gdzie: Galeria Małgosia, ul. Odrzańska 39/40
Kiedy: sobota (27 stycznia), godz. 17:00

4.) Koncert kolęd w Oratorium Marianum

Zapraszamy na pierwszy w 2024 roku koncert chóru kameralnego Cantores Minores Wratislavienses, podczas którego wykonane zostaną kolędy – polskie, choć nie tylko – w opracowaniu i pod dyrekcją wybitnego, zasłużonego wrocławskiego muzyka prof. Tadeusza Zathey’a. Koncert poprowadzi inny wybitny wrocławianin – posługujący się piękną polszczyzną prof. Jan Miodek. Ten wyjątkowy i niepowtarzalny koncert odbędzie się w Oratorium Marianum – sali muzycznej w gmachu głównym Uniwersytetu Wrocławskiego, przy współorganizacji Instytutu Muzykologii tejże uczelni – piszą organizatorzy.

Gdzie: Oratorium Marianum, pl. Uniwersytecki 1
Kiedy: sobota (27 stycznia), godz. 18:00

5.) Akademia Aktywnego Seniora – Dobre Nawyki Żywieniowe

Początek nowego roku to wspaniała okazja na wprowadzenie zdrowych zmian. Dlatego też, przygotowaliśmy dla Seniorów wartościowe wydarzenie. Dietetyczny punkt konsultacji, a w nim: analiza składu ciała, porady dietetyczne, pomiar ciśnienia tętniczego. Punkt obsługiwany przez studentów kierunku Dietetyki i Promocji Zdrowia Uniwersytet Dolnośląski DSW pod opieką Joanny Mulik-Buczmy – piszą organizatorzy.

Gdzie: sala widowiskowa, Centrum Kultury Wrocław-Zachód, ulica Chociebuska 4/6
Kiedy: piątek (26 stycznia), godz. 10:00

6.) „Kolędujmy we Wrocławiu!” – koncert kolęd

Najpiękniejsze polskie kolędy z chórami, orkiestrą, solistką i charyzmatycznym dyrygentem. Wystąpią:

  • Chór Con Grazia z Czastar,
  • Chór Cantiamo Tutto z Wrocławia,
  • Chór Con Passione z Wrocławia,
  • Reprezentacyjny Chór Akademii Wojsk Lądowych z Wrocławia,
  • Orkiestra Sebastiana Sikory z Wrocławia,

oraz:

  • Magdalena Błaziak – sopran,
  • Sebastian Sikora – dyrygent.

Gdzie: Kościół Maryi Panny Królowej Pokoju, ul. Ojców Oblatów 1
Kiedy: niedziela (28 stycznia), godz. 19:00

 

Foto: Miejsca we Wrocławiu