„Miejsca, w których zjem, ubiorę się, uzyskam pomoc” – taki tytuł nosi pierwszy przewodnik dla bezdomnych. Mała książeczka ma być kompasem dla tych, którzy mieszkają na wrocławskich ulicach i potrzebują pomocy, ale również dla tych, którzy chcą pomóc.

W książeczce znajdują się informacje dotyczące lokalizacji jadłodajni, schronisk, łaźni, a nawet propozycje spędzania wolnego czasu. Najważniejsze, że wszystko jest w jednym miejscu. Wolontariusze, którzy stworzyli książeczkę mają w planach zrobienie aplikacji, która integrowałaby także środowisko osób, chcących pomagać.

Postaramy się je aktualizować, a w przyszłości być może stworzyć ogólnodostępną aplikację na telefon. Osoby w kryzysie bezdomności lub w trudnej sytuacji materialnej odwiedzające nas na placu Wolności są w różnym stopniu zorientowane w możliwych formach wsparcia. A nawet Ci, którzy wiele lat żyją na streecie, nie zawsze mają dostęp do wszystkich informacji i placówek, bo jest ich stosunkowo dużo. Dynamika zmian w tym obszarze również spora. Dlatego z powodzeniem zafunkcjonowała publikacja Sant’Egidio w innym miejscu w Polsce, a na której się wzorowaliśmy. Nam w Zupie przewodnik już się przydaje. Oby skorzystało jak najwięcej osób. – piszą organizatorzy „Zupa na Wolności”.

Tekst: Kamil Karpiński
Foto: Zupa na Wolności