Trwają prace remontowe fontanny znajdującej się nieopodal Dworca Świebodzkiego, a dokładnie na placu Orląt Lwowskich. Prace renowacyjne obejmą usunięcie wierzchniej warstwy betonowej misy, uszczelnienie ubytków oraz nałożenie powłoki o fakturze i kolorze bolesławieckiego piaskowca.

Fontanna powstała w 2004 roku, a przy jej budowie wykorzystane zostały przedwojenne pozostałości znajdującego się tam wcześniej wodotrysku. Projekt obiektu, w oparciu o historyczne ryciny i widokówki pochodzące z czasów Breslau, opracowało biuro AP SAP Projekt Zachód z Wrocławia.

Celem inwestycji jest poprawa estetyki obiektu i zabezpieczenie basenu przed niszczeniem. Cembrowina fontanny jest wykonana z betonu, który z biegiem czasu uległ zniszczeniu. Odpryski, wykruszenia i spękania nie przydają jej uroku, przed wyłączeniem fontanny stwierdziliśmy również nieszczelności w misie powodujące drobne wycieki – wyjaśnia ZDiUM.

Dzięki temu, że elementy fontanny zostaną pokryte powłoką przypominającą piaskowiec bolesławiecki, jej wygląd stanie się bardziej efektowny, a jednocześnie będzie nawiązywać kolorystyką do historycznej barwy Dworca Świebodzkiego. Wybrany kolor powłoki to taki sam piaskowiec bolesławiecki, z jakiego wykonano zespół figur fontanny na placu Jana Pawła II.

Koszt inwestycji to 98 000 zł, a zadanie finansuje Gmina Wrocław. Prace mają zakończyć się w grudniu 2022 roku.

 

Foto: Miejsca we Wrocławiu