Znane są już wyniki Narodowego Spisu Powszechnego, który został przeprowadzony w okresie od 1 kwietnia do 30 września 2021 roku. Zgodnie z informacjami opublikowanymi przez Główny Urząd Statystyczny, Wrocław znajduje się obecnie na trzecim miejscu w Polsce pod względem liczby mieszkańców.

Dotychczas trzecie miejsce w kraju zajmowała Łódź, natomiast po ostatnim spisie wyprzedził ją Wrocław. Według stanu na dzień 31.03.2021 r. stolica Dolnego Śląska liczy 673 tys. mieszkańców, czyli o 31 tysięcy więcej w porównaniu do wyników Narodowego Spisu Powszechnego sprzed 10 lat.

Trzeba jednak zaznaczyć, że liczba mieszkańców Wrocławia jest na dzień dzisiejszy zdecydowanie wyższa, ponieważ wyniki spisu nie uwzględniają osób, które przyjechały do miasta stu mostów z Ukrainy, po ataku przeprowadzonym przez Rosję.

Jeżeli chodzi o inne polskie miasta, największa pod względem liczby mieszkańców pozostaje Warszawa – 1,86 mln (+66 tysięcy osób), a na drugim miejscu uplasował się Kraków – ponad 800 tysięcy mieszkańców (+20,7 tysięcy osób).

Bardziej zaludnił się także Poznań – do 546,9 tys. (+14,8 tys. osób) i Gdańsk – do 486 tys. (+15 tys. osób).

 

Mapa: Szymon Pifczyk/Kartografia Ekstremalna
Foto: Miejsca we Wrocławiu