Światowy Dzień Wody to święto ustanowione w 1992 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Co roku na całym świecie obchodzone jest 22 marca. Tegoroczne hasło „Woda gruntowa – uczynić niewidzialne widzialnym”, podkreśla rolę wód gruntowych, które stanowią prawie połowę światowych zasobów wody zdatnej do picia.

Ideą tego święta jest podkreślenie znaczenia roli wody nie tylko w życiu codziennym, ale także jej wpływie na kondycję gospodarczą i społeczną państw. Misją naszego przedsiębiorstwa jest oczywiście dostarczanie wody mieszkańcom, instytucjom i firmom, bo jednocześnie dzięki temu możliwy jest rozwój miasta. Bez wody nie byłoby życia ani we Wrocławiu, ani gdziekolwiek indziej – mówi Witold Ziomek, prezes Zarządu MPWiK we Wrocławiu.

W tym roku Światowy Dzień Wody przebiega pod hasłem „Woda gruntowa – uczynić niewidzialne widzialnym”. Większość wody słodkiej na świecie znajduje się pod ziemią. W miarę nasilania się zmian klimatu stan wód gruntowych będzie coraz uboższy. To tylko jeden z problemów. Drugim jest ogromne i wciąż rosnące zanieczyszczenie środowiska plastikiem. W zależności od rodzaju tworzywa sztuczne rozkładają się nawet do 1000 lat, jednocześnie doprowadzając do degradacji tereny, w tym gleby.

Każdy z nas może dołożyć małą cegiełkę, by ograniczyć używanie plastiku. Jednym z najprostszych sposobów jest wybór kranówki. Jeśli codziennie podstawimy szklankę pod domowy kran, zamiast kupować wodę butelkowaną, to w skali roku możemy zaoszczędzić środowisku nawet 19 kg plastiku. To są obliczenia przy założeniu, że codziennie pijemy 1,5 litra wody – mówi Marcin Garcarz, wiceprezes MPWiK Wrocław.

MPWiK Wrocław zachęca mieszkańców do picia kranówki, dlatego we wtorek (22 marca) na placu Solnym w godz. od 13:00 do 17:00, odbędzie się akcja, w ramach której każdy, kto przyniesie pięć plastikowych butelek, będzie mógł wymienić je na ekologiczną butelkę wielokrotnego użytku z tritanu.

Tritan to bezpieczne tworzywo sztuczne, które może być stosowane w kontakcie z żywnością i napojami. Jest całkowicie wolny od szkodliwego bisfenolu (BPA i BPS) często obecnego w innych rodzajach plastiku. Używając butelek tritanowych, mamy pewność, że żadne szkodliwe substancje nie przedostają się do wody, którą pijemy. MPWiK będzie miało do przekazania mieszkańcom 1000 butelek.

Plastikowe opakowania po napojach, które przyniosą mieszkańcy, zostaną odebrane przez Ekosystem i przekazane do recyklingu. Pojawią się także namioty edukacyjne, w których dowiemy się jak prawidłowo segregować śmieci, zmieniając tym samym swoje nawyki na bardziej ekologiczne.

Przestrzeganie zasad selektywnej zbiórki odpadów sprawia, że większość wytwarzanych odpadów komunalnych można przetworzyć, uzyskać z nich surowce wtórne. Tak też jest w przypadku plastikowych butelek. Pamiętajmy jednak, że ilość plastiku i mikroplastiku w naszym środowisku jest zatrważająca. Szacuje się, że w przeliczeniu na masę, do 2050 roku w morzach i oceanach będzie więcej plastiku niż ryb. Dlatego też zachęcamy, aby rezygnować z tworzenia zbędnych odpadów, a takimi na pewno są butelki PET oraz inne jednorazowe opakowania – mówi Bartosz Małysa, prezes Zarządu Ekosystemu.

Mieszkańcy będą mogli sami przekonać się o jakości wody dostarczanej przez MPWiK. Na pl. Solnym stanie beczkowóz z wodą do picia. Serwowana będzie kranówka z różnymi dodatkami (cytryna, mięta, ogórek) oraz gorąca herbata. Wrocławskie MPWiK produkuje wodę najwyższej jakości, sprawdzaną na wszystkich etapach produkcji, a także w wielu punktach już na terenie miasta. Ta woda spełnia najwyższe normy, a także standardy europejskie i wytyczne WHO. A potwierdzeniem tych słów jest praca laboratorium wrocławskich wodociągów, które w ciągu roku bada ponad 10 000 prób wody i wykonuje blisko 100 000 analiz.

Dodatkowo na pl. Solnym będą czekać również edukatorzy Hydropolis, którzy zaprezentują eksperymenty związane z wodą.

 

Źródło: mat. prasowe MPWiK / Foto: Facebook/Hydropolis