Po raz pierwszy na Bliskim Wschodzie, w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, ruszyła Wystawa Światowa EXPO. Stawy Milickie, centrum wiedzy o wodzie Hydropolis, wrocławskie krasnale, ceramika z Bolesławca, wyroby kryształowe, to skarby Dolnego Śląska, które zostaną zaprezentowane w Dubaju.

EXPO to największe światowe wystawy organizowane cyklicznie, ukazujące dorobek kulturowy, naukowy i techniczny narodów i społeczeństw. Wystawa była zaplanowana od 20 października 2020 do 10 kwietnia 2021 roku, ale ze względu na pandemię COVID-19 przesunięto ją na okres od 1 października 2021 do 31 marca 2022 roku. W Dubaju prezentuje się dwieście państw i organizacji. Swój pawilon ma także Polska.

– Dolny Śląsk w trakcie Wystawy Światowej EXPO 2020 zaprezentuje swój ogromny potencjał gospodarczy i turystyczny. To doskonała okazja do nawiązania kontaktów handlowych, biznesowych, promowania regionalnych produktów oraz zaprezentowania światu walorów naszego pięknego regionu – mówi Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Dolny Śląsk jest częścią pawilonu polskiego, który został wyróżniony przez dziennik The National jako jeden z 17 najciekawszych na EXPO 2020 w Dubaju. Prezentacja regionu w terminie 2-8 grudnia 2021 roku obejmuje Dzień Polski, który zaplanowano na 7 grudnia 2021 roku. Przedstawiciele Dolnego Śląska będą rozmawiać o zrównoważonej gospodarce wodnej i minimalizowaniu strat wody przez rozwiązania obiegu zamkniętego.

Na wystawie Dolnego Śląska odwiedzający znajdą takie eksponaty jak Ogień z wody, instalację Deszcz oraz trzy filiżanki, które symbolizują najważniejsze nurty gospodarcze w regionie – ceramikę, miedź i kryształ. Dolny Śląsk będzie miał również wyjątkowego reprezentanta – słynnego Krasnala Życzliwka, tym razem w szczególnej postaci – rzeźby wykonanej z przeźroczystego akrylu imitującego wodę.

Wierzę, że nasza wspólna ekspozycja zdoła zachęcić gości EXPO do odwiedzenia Wrocławia – miasta nowoczesnego, przedsiębiorczego i niezwykle otwartego na ludzi i nowe technologie. To tematy bliskie mieszkańcom Dubaju i obecnym w nim firmom zajmującym się nowymi technologiami – mówi Jakub Mazur, Wiceprezydent Wrocławia.

Udział w EXPO to szansa na promocję regionu, Wrocławia i lokalnych atrakcji turystycznych.

Pandemia utrudniła działania na rynkach zagranicznych, teraz, przy okazji nowego otwarcia, intensyfikujemy działania służące zaproszeniu turystów z krajów arabskich do naszego miasta i regionu. Byliśmy obecni podczas targów turystycznych w Dubaju w maju 2021, udział Wrocławia w EXPO to kolejna „cegiełka” w budowaniu wizerunku miasta w regionie świata o dużym potencjale – dodaje Radosław Michalski, Dyrektor Wydziału Promocji Miasta i Turystyki UM Wrocławia.

Ponadto w trakcie wystawy zwiedzający przeniosą się do Dolnego Śląska, Wrocławia oraz centrum wiedzy o wodzie Hydropolis – zarówno w strefie VR, jak i na żywo przez wirtualny portal Wrocław-Dubaj.

– MPWiK Wrocław i Hydropolis jako autorytety w dziedzinie edukacji ekologicznej i edukacji wodnej na Wystawie Światowej EXPO mocno zwrócą uwagę na kwestię zmian klimatycznych, które mają silny wpływ na wciąż malejące zasoby wody. Taka jest nasza rola, niezależnie od miejsca na Ziemi. Cieszymy się, że na tak prestiżowym wydarzeniu, jakim jest EXPO, zaprezentujemy nasze jedyne w Polsce i jedno z nielicznych na świecie centrum wiedzy o wodzie – podkreśla Witold Ziomek, Prezes MPWiK Wrocław.

Ostatni rok to trudny czas dla całej gospodarki, w tym turystyki. Obecność Dolnego Śląska na prestiżowej Wystawie Światowej EXPO 2020 daje możliwość promowania regionu. Ekspozycja wyposażona w nowe technologie będzie wizytówką dziedzictwa kulturowego, przemysłowego i naturalnego Dolnego Śląska. Organizatorzy przewidują 18 mln odwiedzających z całego świata, którzy będą gościć na Wystawie Światowej EXPO. To niepowtarzalna okazja, by przedstawić im walory naszej rodzimej gospodarki, turystyki i biznesu.

Potwierdzamy siłę naszego hasła – Wszystko zaczyna się od wody. W każde istnienie na ziemi wdrukowana jest woda, bez niej nie ma nic. Główny eksponat wystawy Hydropolis to drukarka wodna inspirowana naturą – metafora deszczu zasilającego świat wodą, w którym rodzi się życie – zaznacza Marcin Garcarz, Wiceprezes MPWiK Wrocław.

Ale woda to nie tylko substancja płynna. Prezentowane eksponaty ukazują wszystkie stany skupienia wody. Ekran parowy, który umieszczony będzie w wejściu do Strefy Wystawy Czasowej, ma za zadanie symbolicznie przenieść w czasie i miejscu zwiedzających, aby poczuli atmosferę Dolnego Śląska. Kurtyna z rozbitych cząsteczek wody służy za półprzeźroczysty ekran. Natomiast świecące siedziska w kształcie kry to nawiązanie do polskiej, mroźnej zimy i pływających kawałków lodu po rzekach.

Obszarem w sposób wyjątkowy prezentującym piękno natury Dolnego Śląska są Stawy Milickie – bioróżnorodne, bogate w liczne gatunki zwierząt, a w szczególności ptaki. Co ważne – eksponaty prezentowane w Dubaju będzie można zobaczyć po zakończeniu Wystawy w centrum wiedzy o wodzie Hydropolis.

Areną polskiej prezentacji jest Pawilon Polski o powierzchni ponad 2000 m2 z drewnianą fasadą oraz rzeźbą kinetyczną, symbolizującą stado ptaków. Spektakularnym elementem ekspozycji będzie artystyczna instalacja multimedialna „Polski Stół”, składająca się ze 120 modułów z polskiego drewna i modułów specjalnych wykonanych przez czołowych artystów, architektów i inżynierów.

Pawilon Polski jest miejscem wielowymiarowej prezentacji Polski. Jego hasłem przewodnim będzie „Poland. Creativity inspired by nature – Polska. Kreatywność inspirowana naturą”. Za opracowanie projektu oraz koncepcji architektoniczno-tematycznej pawilonu oraz wystawy odpowiada pracownia WXCA wraz ze studiem Bellprat Partner. Wspólnie stworzyli wyjątkową, immersyjną, przenikającą się przestrzeń, zapraszającą odwiedzających do doświadczania polskiej natury, kultury, innowacyjnych rozwiązań technologicznych. Pawilon ma inspirować i dzielić się ze światem wieloma rozwiązaniami dla świadomej, zrównoważonej przyszłości. Za szczegółową koncepcję narracji ekspozycji, kluczowe doświadczenia oraz produkcję wszystkich materiałów multimedialnych odpowiada konsorcjum Science Now, Stellar Fireworks i Tellart, które jest także pomysłodawcą „Polskiego Stołu” i strefy V „Poland. Landscapes of creativity”. Generalnym Wykonawcą Pawilonu Polski jest konsorcjum Międzynarodowe Targi Poznańskie – FM Aldentro.

Więcej informacji na stronie internetowej poświęconej udziałowi Polski w Wystawach Światowych: www.expo.gov.pl oraz w kanałach społecznościowych Poland at Expo: LinkedInFacebook, Instagram, Youtube.

 

Źródło: mat. prasowe