Jedenaście wrocławskich maszkaronów zostało już umieszczonych na wschodniej balustradzie mostu Pomorskiego Południowego. Rzeźby, ze względu na swoją wagę, montowane są etapami. Łącznie na przeprawie pojawi się ich 68.

Montaż maszkaronów nie jest łatwy. Nasze stwory wodne ważą bowiem ponad 250 kg. W sumie mamy ich 68 sztuk, z czterema rodzajami twarzy. Jeden jest nowy, pozostałe przeszły kamieniarskie spa. Zostały oczyszczone, poddane pielęgnacji – wyjaśniają Wrocławskie Inwestycje.

Proces ich renowacji był długi i wymagał dużej dokładności. Najpierw maszkarony zostały umyte wodą z kwasem fluorowodorowym, który działa na kwarc. Następnie kamieniarze usuwali zanieczyszczenia, często ręcznie dłutem bądź kamyczkiem do szlifowania. Na koniec uzupełniane były ubytki – służyły do tego mineralne lub żywiczne kity, ewentualnie wstawiano kawałek kamienia, który później był obrabiany.

Na moście Pomorskim Południowym zamontowano już także pierwsze oprawy nowych stylizowanych lamp. W strażnicach natomiast pojawią się okna w kolorze ciemnozielonym, zgodnie z wytycznymi konserwatora nadzorującego prace.

 

Ulica Pomorska zamknięta na 1,5 roku – rusza przebudowa.

 

Foto: Facebook/Inwestycje we Wrocławiu