Już w najbliższy weekend, z okazji Dnia Marynarza Rzecznego, na wrocławskich bulwarach odbędzie się piknik marynarski, w ramach którego mieszkańcy będą mogli skorzystać z wielu ciekawych atrakcji. Zaplanowano m. in. paradę statków, darmowe rejsy, a także koncert charytatywny.

– 3 lipca, na pamiątkę zwycięstwa polskiej flotylli rzecznej nad bolszewikami pod Horodyszczem w 1919 roku, obchodzimy Dzień Marynarza Rzecznego. Dzisiaj po naszych rzekach nie pływają już wojskowe flotylle, a wyspecjalizowane jednostki do przewozu towarów, wykorzystywane w turystyce czy specjalistyczny sprzęt do robót hydrotechnicznych, których bezpieczną przeprawę gwarantuje wykwalifikowana załoga marynarzy rzecznych. Codzienna służba załóg floty śródlądowej pozwala na utrzymanie szlaków wodnych w dobrym stanie i zapewnienie sprawnej przeprawy zarówno  mniejszym jednostkom, jak łodzie i żaglówki, jak i większym – barkom i promom – wyjaśnia Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.

W tym roku Dzień Marynarza Rzecznego będzie obchodzony we Wrocławiu już po raz czwarty. Uroczyste rozpoczęcie pikniku marynarskiego zaplanowano na sobotę (2 lipca) na Bulwarze Marii i Lecha Kaczyńskich:

Natomiast na Bulwarze Xawerego Dunikowskiego, będzie można skorzystać z następujących atrakcji:

  • W godzinach od 11:00 do 17:15: pokazy sprzętu wodnego i lądowego, darmowe zwiedzanie statków – w tym barkę Irena, food trucki, wystawa „Różne oblicza Odry”, gry i zabawy dla dzieci.
  • Od godz. 16:00 do 20:30 potrwa koncert charytatywny wrocławskich artystów.

Ponadto, między godz. 12:00 a 17:00 na Odrze będą trwały pokazy ćwiczeń Policji, WOT, WOPR, Państwowej Straży Pożarnej, Policji Wodnej Wrocław, Wodnej Służby Ratowniczej.

Przez cały czas trwania pikniku z przystani przy Bulwarze Marii i Lecha Kaczyńskich będą odpływały statki zabierające chętnych na darmowe rejsy. Osoby, które chciałyby skorzystać z bezpłatnych 15-minutowych rejsów motorówkami, mogą zgłaszać się między godziną 11:00 a 13:00 na przystań ZWODOWANI, znajdującą się na Wyspie Słodowej.

 

Foto: zdjęcie poglądowe/Miejsca we Wrocławiu