Przy ulicy Nowohuckiej, na wrocławskim osiedlu Muchobór Wielki, znajduje się ceglany budynek, który dawnej pełnił funkcję Fabryki Cukru, natomiast dziś w jego wnętrzu działają firmy z branży nowych technologii, salon z motocyklami, sklep jeździecki oraz osiedlowy sklep. Jednak to nie wszystkie rodzaje działalności prowadzone w tym miejscu – powstają tu również zdjęcia do serialu „Lombard. Życie pod zastaw”.

Nowa Cukrownia, bo taką nazwę nosi obecnie budynek przy ul. Nowohuckiej 4, to zrewitalizowany przez spółkę ATM Inwestycje obiekt poprzemysłowy zbudowany w I połowie XIX wieku. Do 1931 roku stanowił część kompleksu fabrycznego Zuckerfabrik Groß Mochbern, natomiast w późniejszych latach większość zabudowań przemysłowych została rozebrana – przetrwała tylko hala z klinkierowej cegły z wysokimi oknami i zaokrąglonym stropem, co jest charakterystyczne dla ówczesnych manufaktur.

Budynek został gruntownie wyremontowany i podzielony na 10 lokali usługowo-handlowych. W jednym z pomieszczeń kręcony jest popularny serial „Lombard. Życie pod zastaw”, emitowany na kanale Puls. Akcja serialu rozgrywa się w tytułowym lombardzie, a oś wydarzeń stanowią perypetie klientów i historie związane z zastawianymi przez nich przedmiotami. W serialu regularnie pojawiają się znani goście – do tej pory lombard odwiedzili m.in.: Zenek Martyniuk, Katarzyna Pakosińska, Paweł Nastula, Radek Liszewski z zespołu „Weekend”, Aleksander Doba, Bartek Marszałek czy Michał Wiśniewski.

Premiera serialu miała miejsce we wrześniu 2017 roku i od tego czasu przez tytułowy lombard przewinęło się prawie 2000 przedmiotów pod zastaw. Serial zdobył również pięć Telekamer Tele Tygodnia, w tym Złotą oraz Jubileuszową Telekamerę na 25-lecie Plebiscytu.

W główną rolę właściciela tytułowego Lombardu – Kazimierza wciela się Zbigniew Buczkowski. W pozostałych rolach można oglądać m.in. Michała Chorosińskiego (Mariusz), Dominikę Skoczylas (Andżela), Jerzego Górskiego (Lolek), Ritę Weinar (Benia), Dominika Dąbrowskiego (Beton) czy Małgorzatę Szeptycką (Beata).

Foto: Miejsca we Wrocławiu