Wkrótce cała trasa S5 łącząca Wrocław z Poznaniem zostanie oddana do ruchu. 14 grudnia zostanie przekazany dla kierowców ostatni odcinek trasy Poznań – Wronczyn, Wronczyn – Kościan Płd. i Kościan Płd. – Radomicko o długości ponad 50 km.

Już w sobotę kierowcy będą poruszać się całym odcinkiem trasy S5 z Wrocławia do Poznania, która łącznie liczy ponad 185 km. To finalizuje inwestycję, na którą od dawna czekali kierowcy województwa Dolnośląskiego oraz Wielkopolskiego. Przy nowej ekspresówce będą trwały jeszcze ostatnie prace, ale zgodnie z zapewnieniami GDDKiA mają one nie wpływać na ruch drogowy.

Warto dodać, że droga ekspresowa S5 z Wrocławia do Poznania, miała być gotowa już kilka lat temu. W trakcie budowy pojawiało się jednak mnóstwo problemów z wykonawcami, stąd ogromne opóźnienie.

Wszystko dlatego, że poprzedni wykonawca, włoska firma Toto, najpierw wielokrotnie przesuwał terminy zakończenia prac, a ostatecznie opuścił plac budowy. Doszło do tego w czerwcu obecnego roku. GDDKiA wzywało firmę do powrotu, ale bezskutecznie. Wobec wykonawcy zostały nałożone wysokie kary.

Tekst: Grzegorz Szein 
Foto: GDDKiA