Budynek przy ul. Świdnickiej 17-19 jest aktualnie w niezbyt dobrym stanie, jednak już wkrótce ma się to odmienić. Wszystko za sprawą jej właściciela, firmy UBM Green Development, która otrzymała pozytywną decyzję w sprawie przebudowy kamienicy.

Historia zabytkowej kamienicy jest dość burzliwa, jej właściciele zmieniali się już kilkukrotnie na przestrzeni kilkunastu ostatnich lat, podobnie jak plany na jej zagospodarowanie i remont. Niestety do tej pory żadne prace na terenie budynku nie zostały rozpoczęte.

Aktualnie sytuacja kamienicy może się zmienić, ponieważ wniosek o pozwolenie na „przebudowę istniejącego budynku w zakresie rozbiórki jego części oraz budowę w miejscu rozbiórki nowej części hotelu wraz z niezbędnymi elementami infrastruktury technicznej”, złożony przez inwestora, został rozpatrzony pozytywnie. Wiadomo zatem, że w budynku powstanie hotel, za którego projekt odpowiedzialny jest Waldemar Zalesiński z wrocławskiej Pracowni Architektonicznej „Modulor”.

Zabytkową kamienicę zaprojektował Alvin Wedem, a jej budowa została zrealizowana między rokiem 1905 a 1912. Mieścił się w niej dawny dom handlowy firmy Modehaus M. Gerstel.

 

Foto: Zbiory Fotopolska / Google Maps