W 2020 roku Wrocław przystąpił do projektu „Find Your Greatness”, który jest częścią unijnego programu URBACT III, promującego zrównoważony rozwój miast. W ramach projektu, w mieście ma pojawić się nowy produkt turystyczny, oparty o zabytkowy tabor komunikacji miejskiej.

Produkt turystyczny, o którym mowa, miałby umożliwić zwiedzanie najciekawszych miejsc we Wrocławiu z poziomu zabytkowych tramwajów i autobusów, których liczną kolekcją może się pochwalić miasto. Historycznych pojazdów jest we Wrocławiu około 70, a większość z nich przeszła w latach 2014-2021 gruntowne remonty, których koszt szacuje się na około 4 mln złotych.

W dniach 20-21 kwietnia, na terenie dawnej zajezdni tramwajowej Dąbie, odbyło się międzynarodowe spotkanie w ramach projektu „Find Your Greatness”. Prowadzone rozmowy dotyczyły m. in. przemysłowego dziedzictwa kulturowego oraz projektów realizowanych przez miasta członkowskie: Wrocław i włoską Perugię, a także węgierski Budafok.

Reprezentanci Wrocławia, którzy wzięli udział w spotkaniu to przedstawiciele Gminy oraz członkowie Lokalnej Grupy Urbact: Klub Sympatyków Transportu Miejskiego, Towarzystwo Miłośników Wrocławia, Czasoprzestrzeń, Centrum Historii Zajezdnia oraz MPK Wrocław.

Jeżeli wszelkie rozmowy i działania związane z projektem zakończą się pomyślnie, już jesienią na ulice Wrocławia wyjadą zabytkowe tramwaje, a mieszkańcy będą mogli zwiedzać miasto na ich pokładzie.

 

Foto: Miejsca we Wrocławiu