Sklepy społeczne powstają w różnych miastach na terenie całego kraju, a jeden z nich zostanie niebawem otwarty także we Wrocławiu. Główną ideą każdego z nich jest umożliwienie najbardziej potrzebującym osobom zakupu m. in. produktów spożywczych taniej niż standardowych supermarketach.

W sklepie społecznym można będzie zaopatrzyć się w artykuły spożywcze i pierwszej potrzeby po atrakcyjnych cenach. Wszyscy wiemy jak ważna to inicjatywa w czasach trwającej drożyzny – wyjaśnia prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk.

Ceny towarów w sklepie socjalnym będą niższe, ale nie każdy będzie mógł robić tam zakupy. Będzie on dedykowany ludziom, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej, w tym finansowej. Pomoc dotyczy zarówno rodzin, jak i osób żyjących samotnie. Powodem niższej ceny produktów są często: końcówki serii, niski termin przydatności do spożycia, wsparcie producentów i dystrybutorów.

Stworzenie wrocławskiego sklepu społecznego to propozycja dwóch radnych: Marty Kozłowskiej i Agaty Gwadery-Urlep. Jak informuje prezydent Wrocławia, projekt powstaje przy współpracy z fundacją ESPA i Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej. Fundacja prowadzi już jeden sklep społeczny, który został otwarty 17 marca 2021 roku w Legnicy. Zakupy mogą w nim robić:

  • osoby posiadające zaświadczenie/oświadczenie o niskich dochodach wydawane przez MOPS,
  • rodziny zastępcze,
  • rodzinne domy dziecka i pogotowia opiekuńcze,
  • seniorzy (60+),
  • podopieczni Fundacji ESPA.

Cele społecznego sklepu socjalnego są rozległe – oprócz przeciwdziałaniu marnotrawienia żywności, pojawiają się możliwości realnej zmiany życia i nawyków klientów. Jest to również możliwości nauczania zarządzania finansami domowymi, integracja społeczna oraz szeroko pojęte aspekty edukacyjne dla każdego – zarówno podopiecznego, jak i wolontariusza – opisuje Fundacja ESPA.

O szczegółach związanych z datą otwarcia sklepu socjalnego we Wrocławiu będziemy informować w najbliższym czasie.

 

Foto: Fundacja ESPA / Facebook/Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk