Czy różowe delfiny istnieją? Owszem! Zamieszkują oceany, ale także… rzeki. We wrocławskim zoo można zobaczyć modele tych niezwykłych ssaków w skali 1:1.

Warto poznać delfiny bliżej. Należą do waleni, których grupa skupia około 80 gatunków zwierząt. Oprócz delfinów, do tego samego rzędu należą również morświny i płetwale. Tymczasem samych gatunków delfinów jest kilkadziesiąt, a co ciekawe, są wśród nich także słodkowodne. Delfiny oceaniczne, których naturalnym środowiskiem jest słona woda, przepływają w ciągu jednej doby nawet 100 kilometrów. Jednemu delfinowi nie wystarczy do życia nawet obszar wielkości całego województwa dolnośląskiego!  

Wrocławskiemu zoo zależy na promowaniu wiedzy na temat ochrony mórz i oceanów oraz ich bioróżnorodności. Dlatego wspiera wiele akcji, które skupiają się na propagowaniu wiedzy, jak polepszyć stan wód i wpłynąć pozytywnie na liczebności zamieszkujących je organizmów.

Modele waleni w holu Afrykarium

Misją ogrodów zoologicznych jest ochrona naukowa, edukacja i badania naukowe. Łącząc siły z naukowcami i pasjonatami jesteśmy w stanie tworzyć nowe projekty, a jednym z nich jest tak zwane Suche walarium – mówi Marta Zając-Ossowska, Dyrektor Wydziału Edukacji wrocławskiego zoo – Obecnie na wystawie podziwiać można 28 modeli różnych gatunków delfinów i morświnów w skali 1:1, wykonanych przez stowarzyszenie edukacyjne Castellum Nostrum, a w planach są kolejne. Modele te urozmaicają ofertę edukacyjną naszego zoo – dodaje.

Delfiny to niezwykle inteligentne i stadne zwierzęta,  tworzące silne więzi z członkami swojej rodziny. Obecnie obserwujemy trend zamykania delfinariów, jako miejsc rozrywki, który widoczny jest również w Europie. Alternatywą stają się tzw. Suche walaria (Lizbona, Stralsund, a obecnie wrocławskie zoo) oraz obserwowanie delfinów i wielorybów w naturze (whale watching) – mówi prof. Piotr Tryjanowski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. – Modele prezentowane w Afrykarium wrocławskiego zoo to w większości przedstawiciele gatunków słonowodnych. Poza nimi kilka gatunków delfinów zamieszkuje także rzeki – można je spotkać w Amazonce, Gangesie czy Jangcy. 

Promujemy wiedzę o zagrożonych gatunkach

Wśród modeli gatunków słonowodnych, znajduje się między innymi garbogrzbiet chiński, czyli jeden z niewielu różowych gatunków delfinów. Swój kolor zawdzięcza silnie unaczynionej skórze. Ssaki te są niezwykle rzadkie, ze względu na dużą wrażliwość na zanieczyszczenia wód, natężenie ruchu statków i pochodzący z ich silników hałas. Ostatnio populacja delfinów wróciła do wybrzeży Chin, gdyż z powodu pandemii koronawirusa było tam mniej łodzi motorowych, a wody były spokojniejsze, mniej zanieczyszczone i cichsze.

W jednej z gablot oglądać można model noworodka delfina butlonosego i czaszkę tego gatunku. Na wystawie znajduje się także model samicy delfina butlonosego – Winter, która przez lata żyła z protezą płetwy ogonowej. Straciła płetwę w pułapce na kraby, a dzięki zamiennikowi z silikonu i plastiku była w stanie poruszać się normalnie. Mieszkała w Clearwater Marine Aquarium na Florydzie w USA. Na podstawie jej historii nakręcono film “Mój przyjaciel Delfin” – mówi Piotr Przyłucki ze stowarzyszenia edukacyjnego Castellum NostrumNiezwykłym gatunkiem jest również morświn kalifornijski zwany vaquita, którego populacja spadła do krytycznego poziomu, siedmiu osobników. Model vaquita jest jedynym modelem prezentowanym w Europie – dodaje.

Na wystawie znajduje się również model wala dziobogłowego Ramari, czyli gatunku odkrytego dopiero w 2021 roku! Jest to pierwszy taki model na świecie. Można również podziwiać model delfina Hektora Maui, który jest jednym z najmniejszych i najrzadszych gatunków świata.

Modele dla ZOO Wrocław zostały przekazane przez stowarzyszenie Castellum Nostrum.

Wystawa prezentuje następujące gatunki:
1. Morświn okularowy,
2. Morświn Dalla,
3. Morświnek bezpłetwy,
4. Morświn kalifornijski (vaquita),
5. Oreczka krótkogłowa,
6. Delfin gangesowy,
7. Tonina mała,
8. Morświn czarny,
9. Delfin Hektora,
10. Garbogrzbiet chiński,
11. Delfiniak malajski,
12. Delfin długoszczęki,
13. Delfinek nadobny,
14. Steno długonosy,
15. Tonin chilijski,
16. Tonin afrykański,
17. Delfin Risso,
18. Delfin plamisty,
19. Butlonos zwyczajny,
20. Wal dziobogłowy Ramari,
21. Delfin Commersona,
22. Delfin czarnopłaszczowy,
23. Delfin płaszczowy,
24. Delfin krzyżowaty,
25. Delfin zwyczajny,
26. Kogia płaskonosa,
27. Kogia mała,
28. Morświn zwyczajny.

 

Foto: mat. prasowe Zoo Wrocław