Kilka dni temu na portalu społecznościowym, na profilu Pracowni Konserwacji Zabytków, którą prowadzi p. Piotr Pelc, pojawiły się zdjęcia jednej z jego realizacji – renowacji zabytkowych kafli na klatce schodowej przy ulicy Kilińskiego. 

Klatka schodowa, w której znajdują się kafle wymagała remontu, na który zdecydowała się wspólnota mieszkaniowa. Często zdarza się, że renowacja oznacza skucie starych kafli, bądź pokrycie ich kolejnymi warstwami farby, jednak na szczęście w tym przypadku stało się inaczej. Zdecydowano się na usunięcie siedmiu warstw farby olejnej ze ścian, dzięki czemu ukazały się piękne kafle pochodzące okresu między 1903 a 1910 rokiem.

Pan Piotr Pelc, który wraz ze swoimi współpracownikami przeprowadził efektowną metamorfozę klatki schodowej, uważa że wiele wrocławskich kamienic ukrywa elementy sztuki, które można wydobyć poprzez prawidłowo wykonaną renowację, na co niestety nie zawsze decydują się zarządcy budynków. Nie wszyscy zdają sobie również sprawę, że konserwacja i przeprowadzenie renowacji, wiąże się ze zdecydowanie niższymi kosztami niż całkowity remont, a dodatkowo można na nowo przywrócić do życia kawałek historii.

Aktualnie klatka schodowa przy ul. Kilińskiego jest całkowicie odmieniona, a efekt przeprowadzonej renowacji robi wrażenie, co można zobaczyć na przedstawionych zdjęciach.

Galeria:

1/10
Tekst: CWC

Foto: Pracownia Konserwacji Zabytków Piotr Pelc