

Odnowienie fragmentu ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż ulicy Drobnera i dedykowanie go kobietom jest inicjatywą z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. To projekt przypominający o tym, że Polska była jednym z pierwszych krajów, który przyznał prawa wyborcze kobietom.
W piątek 6 listopada, odbyło się spotkanie dotyczące aranżacji bulwaru zlokalizowanego w pobliżu pl. Bema, w którym wzięli udział m. in. Jacek Sutryk – prezydent Wrocławia, Grażyna Wojewódzka – dyrektor ds. technicznych w ZDIUM, Dominik Kłosowski – Radny Miejski, a także członkinie Wrocławskiej Rady Kobiet.
– Spotykamy się dziś na Bulwarze Słonecznym z dwóch powodów. Po pierwsze dlatego, że właśnie podpisaliśmy umowę na nową aranżację tego miejsca dla mieszkańców, a po drugie dlatego, że będzie to kolejne miejsce na mapie Wrocławia poświęcone kobietom. Mamy już Skwer Wrocławianek nieopodal ulicy Bernardyńskiej, a obecny tu z nami pan radny Dominik Kłosowski, złożył właśnie wniosek o nadanie jednemu z rond nazwy Rondo Praw Kobiet – mówił na spotkaniu prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.
– Bulwar Słoneczny ma być miejscem poświęconym historii przyznawania praw wyborczych kobietom w Polsce i na świecie. To projekt, który został zainicjowany z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości i przyznania praw wyborczym kobietom. We Wrocławiu mocno to akcentowaliśmy, jednak aktualnie w kontekście społeczno-politycznym to, co teraz robimy, nabiera szczególnego znaczenia. Kobiety w Polsce walczą o swoje podstawowe prawa, już nie tylko prawa wyborcze, ale podstawowe wartości, o których w trakcie swoich przemarszów sygnalizują. Wspieram je w tej walce i bardzo się cieszę, że akurat teraz przystępujemy do realizacji tego projektu – dodał prezydent.
Bulwar Słoneczny to bardzo atrakcyjny teren nad Odrą, a sąsiedztwo Ostrowa Tumskiego i wysp Odrzańskich tylko podkreśla jego rekreacyjny potencjał.
– Chcemy go wykorzystać zagospodarowując na nowo cały obszar na odcinku 370 m od skrzyżowania z ul. H Probusa a placem Bema. Chodnik o powierzchni 551 m2 zostanie wyremontowany, a ponad 300 m odcinek ścieżki rowerowej będzie wyróżniony innym rodzajem nawierzchni. Nasadzenia zieleni i meble miejskie stworzą spójną aranżację z traktem obrazującym historię praw wyborczych kobiet na świecie i obchodzonym dwa lata temu okrągłym jubileuszem praw wyborczych kobiet w Polsce – mówiła podczas spotkania na bulwarze dyrektor ds. technicznych w ZDIUM Grażyna Wojewódzka.
W chodniku zamontowane zostaną łącznie 162 płyty – 81 z nazwą kraju i 81 z rokiem, w którym kobiety otrzymały w tym kraju prawa wyborcze. W centralnej części pojawi się płyta o średnicy ok. 1,5 m, upamiętniająca 100-lecie przyznania praw wyborczych kobietom w naszym kraju. Płyty będą ułożone w sposób chronologiczny, rozpoczynając od strony pl. Bema w kierunku ul. Henryka Probusa.
Prace potrwają do końca maja 2021 r. Ich koszt to niespełna 1,6 mln. Zł.
Z kolejną inicjatywą, także wpierającą prawa kobiet wyszedł Dominik Kłosowski, wrocławski radny, który proponuje, aby rondo przy ul. Szybowcowej nosiło nazwę Rondo Praw Kobiet. Wniosek został już złożony.
– Prawa kobiet są fundamentalną wartością nowoczesnego, otwartego społeczeństwa. Równość w sferze ekonomicznej, zapobieganie wszelkim formom dyskryminacji i przemocy, zapewnienie praw reprodukcyjnych to wartości, które powinny łączyć wszystkie pokolenia Polaków. W 1918 roku odradzająca się Polska stanęła w awangardzie walki o prawa kobiet – walce równie aktualnej w roku 2020, którą możemy zobaczyć dziś na ulicach Wrocławia i całej Polski. Dlatego zdecydowałem się wesprzeć prawa kobiet i tym samym wyszedłem z inicjatywą, aby jedno z rond we Wrocławiu nosiło imię Praw Kobiet. Chcę przypomnieć, że prawa kobiet są prawami człowieka – mówił o swojej inicjatywie Dominik Kłosowski, radny miejski Wrocławia.
Foto: Mat. prasowy