Już w piątek 5 listopada, wrocławianie będą mogli skorzystać z możliwości wykonania przesiewowego badania pamięci. Mobilny Punkt Badań pojawi się przy Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym. Bezpłatne badania pamięci są elementem kampanii społecznej „Razem przed siebie”, realizowanej w Polsce przez zespół z Katedry Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Specjalny autobus będzie dostępny dla mieszkańców w piątek (5 listopada) na parkingu szpitala przy ul. Borowskiej, w godzinach od 10:00 do 17:00.

Do mobilnego punktu zapraszamy wszystkich wrocławian, bo na chorobę otępienną mogą zachorować nie tylko seniorzy. Jej wczesne wykrycie jest niezwykle istotne. Aby wziąć udział w badaniu, nie trzeba się nigdzie rejestrować. Wystarczy, że przyjdziemy w określonych godzinach do mobilnego punktu, który stanie w ten piątek przy USK. Samo badanie nie jest bardzo długie, bo trwa jedynie kilkanaście minut. Podczas jego trwania będziemy musieli wypełnić kilka zadań na papierowym arkuszu – tłumaczy prof. Joanna Rymaszewska, kierująca Katedrą Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Akcja jest organizowana przy współpracy z wrocławskim MPK.

Zależy mi na tym, aby w naszych autobusach i tramwajach było miejsce nie tylko dla wrocławian i przyjezdnych pasażerów, ale i na wartości bliskie mieszkańcom Wrocławia: m.in. otwartość i zrozumienie dla drugiego człowieka. Dlatego też chętnie wspieramy działania edukacyjne. Zwłaszcza te związane z ochroną zdrowia w kontekście chorób, o których do tej pory nie mówiono głośno, a osoby nimi dotknięte często czuły się wykluczone – mówi Krzysztof Balawejder, prezes MPK Wrocław. – Dlatego jesteśmy częścią tej ważnej akcji i zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału w badaniu – dodaje.

Kampania „Razem przed siebie” powstała w ramach międzynarodowego projektu naukowego COGNISANCE realizowanego w Polsce przez zespół Katedry Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Tożsame działania realizowane są także w Australii, Kanadzie, Holandii i Wielkiej Brytanii. Kampanii patronują m.in.: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Dolnośląski Urząd Wojewódzki oraz Urząd Miejski Wrocławia, a partnerami są MPK Wrocław, Koleje Dolnośląskie oraz DCF.

 

Źródło: mat. prasowe