Kiedy w 2000 roku zadecydowano, by wziąć udział w konkursie na ESK 2016 poprzeczka od samego początku postawiona była wysoko, a aplikacja Wrocławia „Przestrzenie dla piękna” w 2011 roku okazała się najlepszą ze wszystkich i wygrała (drugim miastem z tytułem ESK zostało hiszpańskie San Sebastian). Po ESK 2016 zostało kilka „perełek”, które postanowiliśmy Wam zaprezentować.

Miejskie Mutacje

W ramach rewitalizacji Nadodrza sześć „losowo” wybranych bram dostąpiło zaszczytu obcowania ze sztuką. Zachwytom mieszkańców nie ma końca, pieszczotliwie nazywają sztukę „glutkiem”.

Jedna z mieszkanek Wrocławia o rewitalizacji piszę tak:

W bramie od 10 lat nie ma domofonu (od roku także klamki), a instalacja przyniosła też brak światła na klatce. Moja mama do pracy chodzi z latarką, a sąsiad z góry po ciemku spadł ze schodów. 

Napis „Kocham”

Napis „Kocham”, który został wykonany w podwórku przy ul. Jedności Narodowej 170, za prawie 40 000 zł. Zostal podświetlony i działał ok 2 tygodni. Obecnie służy jako ławka na której nikt nie siedzi. 

Chodnik z nagrobków

Chodnik zrobiony z nagrobków, znajdujący sie przy ul. Modrej. Został usunięty po kilku miesiącach, ponieważ nie podobał się mieszkańcom. 

Metalowa rakieta

Rakieta znajduje się na podrówku przy ul. Reja. Metalowa konstrukcja podobna do drabinek z PRLu. Posiada wbudowany głośniczek, w którym lektor „odlicza” dni do startu rakiety. W praktyce słychać buczenie. 

Kwietniki w podwórku

Rzeźba z metalowych profili, sklejki wodoodpornej, ziemi i bylin powstawała w podwórku przy ul. Barlickiego 36 (przy dawnym kinie Polonia). Na miejscu miały być prowadzone warsztaty ogrodnicze dla mieszkańców. Obecnie nikt się nimi nie zajmuję. 

Foto: MiejscaWeWroclawiu.pl / Wrocław