Drewniana wieża została wzniesiona na terenie Parku Świetlików, między ulicą Ślęzoujście a aleją Śliwową. Pomysł został zgłoszony przez mieszkańców w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego 2020. Wieża ma służyć spacerowiczom jako punkt obserwacji ptaków i okolicznej przyrody.

Na ponadosiedlowy projekt nr 200 – „Zieleń i Sport we Wrocławiu – Gajowice, Maślice, Ołbin i Zakrzów – parki, rekreacja i zielone zakątki w całym mieście” swoje głosy oddało 5660 osób, dzięki czemu zakwalifikował się do realizacji.

Budowa wieży rozpoczęła się na początku kwietnia bieżącego roku. Aktualnie konstrukcja jest już gotowa, a od oficjalnego otwarcia dzieli ją jeszcze tylko uzyskanie pozwoleń formalnych. Inwestycja kosztowała około 350 tysięcy złotych.

Wieża mierzy 9 metrów, natomiast taras widokowy znajduje się na wysokości 6 metrów. Roztacza się z niego widok na korony drzew, które zamieszkują różne gatunki ptaków. W te okolice przyciągają je warunki naturalne, takie jak bliskość wody i przestrzeń pokryta roślinnością. Wieża ornitologiczna pozwala zatem zbliżyć się do przyrody, a przy okazji przekonać się, jakie ptaki, płazy, gady czy ssaki przebywają w okolicy.

W przyszłości na wieży zamontowana zostanie specjalna lorneta, dzięki której będzie można oglądać zwierzęta w zbliżeniu.

GALERIA:

 

Foto: Miejsca we Wrocławiu